Obóz pracy Organizacji Todta, Pełcznica, Świebodzice – [RUINA]

Obóz pracy Organizacji Todt - ruiny

Obóz pracy Organizacji Todt – ruiny


NE: 50.84589, 16.28949, ZOBACZ NA MAPIE
332.28 – Pogórze Wałbrzyskie

Obóz pracy Organizacji Todta w Pełcznicy (dziś osiedle w Świebodzicach) – powstał prawdopodobnie w 1942r. tuż powyżej Starej Szwajcarki (Alte Schweizerei).

Do prac w 1942r. sprowadzono więźniów z obozu koncentracyjnego Gross Rosen. Stał się on filię lagru – przyjął nazwę Aussenkommando Fürstenstein. W tym samym roku do Książa sprowadzono robotników z Włoch, a następnie 400 górników z Donbasu, których celem było życie drążenie dla hitlerowców sztolni pod zamkiem Książ.

Obóz pracy Organizacji Todta przy ujściu Pełcznicy włączono do utworzono przy Książu (okolice dzisiejszego dużego parkingu) Arbeitslager Furstenstein, jako oddział roboczy podobozu w Głuszycy należącego również do obozu koncentracyjnego Gross Rossen.
Od tego momentu więźniowie działali w ramach programu Riese. Kompleks obozów w Książu otrzymał nazwę kodową Brabant 1. Całość nadzorowana była prze Xavera Dorscha.

Obóz pracy OT na Pełcznicy liczył nawet ponad 3 tys. więźniów. Zwany też był pod nazwami Bruckenfelde Arbeitslager (tzw. obóz „Na Przedmościu”).

Sławomir Orłowski w marcu w 1972r. w Życiu Warszawy pisał: „Co tydzień Niemcy w obawie przed epidemią pod silną eskortą przepędzali grupki więźniów z „Aussenkommando Fürstenstein” do łaźni w pobliskich Świebodzicach, gdyż w obozie były zainstalowane tylko prymitywne umywalnie, zaopatrzone w zimną wodę.”
Wspomina też, że w obozie pracowali powstańcy z Warszawy. Wymienia też z nazwiska więźniów – Jana Sitkowskiego i Alfred Rzeplińskiego – naocznych świadków prac w podziemiach pod Książem.