Kaczyzm: kalendarium – rok 1976





1976
24.06. Premier Piotr Jaroszewicz wygłosił w sejmie przemówienie, w którym wskazał na wielkie osiągnięcia rządu i podkreślił, że dalsze zamrożenie cen jest zbyt dużym obciążeniem dla państwa. Przedstawił projekt podwyżki cen i zapowiedział na kolejne dwa dni tzw. konsultacje społeczne.
25.06. Rozpoczął się strajk w radomskich Zakładach Metalowych im. gen. Waltera. Około tysiąca robotników ruszyło na ulicę, część z nich wyjechała na ulicę na wózkach akumulatorowych, które zostały udekorowane biało-czerwonymi flagami.
Władza przeciwko protestującym wysłała milicję.
W walkach ulicznych wzięło udział około 1600 funkcjonariuszy mundurowych i kilkudziesięciu cywilnych.
28.06. Opozycjoniści: Jacek Kuroń, Jan Józef Lipski, Adam Michnik, Aniela Steinsbergowa, Jan Olszewski (pomysłodawca listu), prof. Edward Lipiński, Ludwik Cohn i ks. Jan Zieja, wcześniej zaangażowani w protesty przeciwko zmianom w konstytucji PRL na przełomie lat 1975 i 1976 oraz adwokaci Władysław Siła-Nowicki i Stanisław Szczuka i bohaterowie z czasów II wojny światowej: gen. Mieczysław Boruta-Spiechowicz i płk. Józef Rybicki, wystosowali tzw „List 14” otwartą deklarację solidarności z robotnikami strajkującymi w Radomiu i Ursusie i przypomnienie ówczesnej władzy o prawach obywatelskich represjonowanych uczestników protestów.

15.07. Pojawiają się też listy: otwarty Jacka Kuronia do Enrico Berlinguera, sekretarza generalnego Włoskiej Partii Komunistycznej z apelem o pomoc dla polskich robotników oraz list pisarza Jerzego Andrzejewskiego Do prześladowanych uczestników robotniczego protestu.
17.07. W ramach struktur harcerskich (m.in. drużyny „Czarnej Jedynki”, do której należy Antoni Macierewicz i Ludwig Dorn) ustalona zostaje struktura organizacyjna pomocy robotnikom: od zbierania pieniędzy po druk materiałów informacyjnych. Pojawia się pomysł, aby na czele tej struktury stał jawny komitet, który zwać się miał Komitet Pomocy Robotnikom.
22.09. Członkowie-założyciele Komitetu Obrony Robotników (KOR) w składzie: Jerzy Andrzejewski, Stanisław Barańczak, Ludwik Cohn, Jacek Kuroń, Edward Lipiński, Jan Józef Lipski, Antoni Macierewicz, Piotr Naimski, Antoni Pajdak, Józef Rybicki, Aniela Steinsbergowa, Adam Szczypiorski, ks. Jan Zieja i Wojciech Ziembiński, ogłosili tzw. Apel do społeczeństwa i władz PRL, w którym stwierdzili, że w związku represjami wobec uczestników protestów w Radomiu, Ursusie i innych miastach konieczna jest „solidarność i wzajemna pomoc” społeczeństwa.
23.09. Członkowie-założyciele Komitetu Obrony Robotników (KOR) składają odezwę w siedzibie kancelarii premiera.
A.Macierewicz jest w tym czasie aresztowany – za udział w procesie robotników w Radomiu.
08.12.
Jarosław Kaczyński
broni pracę doktorską „Rola ciał kolegialnych w kierowaniu szkołą wyższą”. Recenzowali ją profesorowie: Ryszard Malinowski, Michał Pietrzak i Wiesław Skrzydło. Uzyskała pomyślne recenzje i wszyscy członkowie Rady Naukowej Instytutu Nauki o Państwie i Prawie na WPiA UW obecni na jej obronie opowiedzieli się za nadaniem magistrowi Kaczyńskiemu stopnia doktora nauk prawnych.
10.12. Jarosław Kaczyński stawia się u Jana Józefa Lipskiego, który jako współzałożyciel KOR wyznacza mu rolę kuriera w opozycyjnych strukturach. W pierwszym okresie kursuje do Płocka do represjonowanych robotników.