Kaczyzm: kalendarium – rok 2003





2003

.02. Sejm uchwalił nowa ustawę o referendum, która przewidywała, że głosowanie
będzie dwudniowe. Za inicjatywą wydłużenia głosowało 297 posłów (głównie z SLD i PO), przeciwnych było 89 (LPR i PiS), natomiast 7 wstrzymało się od głosu. Ta specustawa została wprowadzona przed referendum dotyczącym wejścia Polski do Unii Europejskiej.
10.03. Na wniosek Prawa i Sprawiedliwości Sejm powołuję komisję śledczą do zbadania ujawnionych w mediach zarzutów dotyczących przypadków korupcji podczas prac nad nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji= komisja ds. afery Rywina. Z ramienia PiS znalazł się w niej Zbigniew Ziobro.
28.03. Sejm podpisuje ustawę „referendalną”.
.03 – 04. Kampania referendalna.

LPR przekonywało, że składki członkowskie Polski wpłacane do kasy Unii, mogą się okazać wyższe niż cała płynąca z niej pomoc. W kampanię przeciwko członkostwu Polski w UE zaangażowała się też wegetująca na marginesie sceny politycznej UPR oraz kilka nacjonalistycznych ugrupowań.
Przeciwko integracji opowiedziało się też wpływowe Radio Maryja oraz stojąca za nim część hierarchii kościelnej.

Niejasne stanowisko zajęła „Samoobrona”, twierdząc, że popiera wejście do Unii, ale na
innych, korzystniejszych warunkach.

12.03. PiS składa wniosek o włączenie do porządku obrad głosowanie nad uchwałą wzywającą premiera Leszka Millera do złożenia dymisji.
14.03. Uchwalenie Ustawy o referendum ogólnokrajowym, w którym obywatele mieli wypowiedzieć się o przystąpieniu do Unii Europejskiej. Ustawa dawała m.in. możliwość głosowania przez 2 dni (art 4, pkt.2). Rozkład głosów przedstawiał się następująco: za 297, przeciw 89,
wstrzymujących się 7, nie głosowało 67 posłów. Za ustawą głosowały przede wszystkim: Sojusz Lewicy Demokratycznej oraz Platforma Obywatelska, przeciw natomiast Prawo i Sprawiedliwość oraz Liga Polskich Rodzin.
24.03. Prezydent podpisuje ustawę o referendum ogólnokrajowym.
28.04. Pan jest zerem, panie pośle Ziobro” – usłyszał poseł PiS od Leszka Millera, kiedy zapytał o reakcję szefa rządu na informacje, że prawdopodobny zleceniodawca zabójstwa byłego komendanta policji Marka Papały, pochodził z kręgu ludzi zbliżonych do SLD.
04.06. Lech Kaczyński – prezydent Warszawy – zeznaje przed komisją ds. afery Rywina.
7-8.06. Referendum w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Na pytanie: „Czy wyraża Pani/Pan zgodę na
przystąpienie Rzeczpospolitej Polskiej do Unii Europejskiej?”, pozytywnie odpowiedziało 77,45% głosujących, czyli 13,51 min Polaków. Przeciwnego zdania było 3,93 min.
16.06. W Atenach podpisano traktat będący prawną podstawą przystąpienia (akcesji) 10 krajów Europy Środkowej i Południowej (Cypru, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Malty, Polski, Słowacji, Słowenii i Węgier) do Unii Europejskiej.

04.12. Poseł Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Diakonow zrzekł się immunitetu i zawiesił swoje członkostwo w partii. Uchylenia immunitetu domagała się Prokuratura Okręgowa w Warszawie, gdyż chciała postawić Diakonowowi zarzut działania na szkodę spółki Ciech, w której był członkiem zarządu. Straty firmy oszacowano na dziewięć milionów złotych.