Kaczyzm: kalendarium – rok 2017

2017

.01. W styczniu posłowie z sejmowej Komisji Obrony Narodowej otrzymali informację z MON, z której wynika, że w trzech ośrodkach: Białymstoku, Lublinie i Rzeszowie, zarejestrowało się w sumie ok. 4 tys. kandydatów. W środę – tylko w Lublinie – było ich 1750. Do pełnego składu każda brygada potrzebuje jeszcze ok. tysiąc ochotników.
01.01. W związku z zamachem w Stambule prezydent Andrzej Duda przesłał depeszę kondolencyjną do prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana. W imieniu Narodu Polskiego oraz własnym złożył wyrazy najgłębszego współczucia wszystkim, którzy utracili swoich bliskich.

„Głęboko poruszony wiadomościami o ataku terrorystycznym dokonanym w pierwszych godzinach 2017 roku w Stambule składam, w imieniu Narodu Polskiego oraz własnym, wyrazy najgłębszego współczucia wszystkim, którzy utracili swoich bliskich. Potępiając ten niegodziwy atak na bezbronnych ludzi łączymy się w bólu i modlitwie z Narodem Tureckim” – napisał prezydent.

01.01. W związku z zamachem w Stambule prezydent Andrzej Duda przesłał depeszę kondolencyjną do prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana. W imieniu Narodu Polskiego oraz własnym złożył wyrazy najgłębszego współczucia wszystkim, którzy utracili swoich bliskich.

„Głęboko poruszony wiadomościami o ataku terrorystycznym dokonanym w pierwszych godzinach 2017 roku w Stambule składam, w imieniu Narodu Polskiego oraz własnym, wyrazy najgłębszego współczucia wszystkim, którzy utracili swoich bliskich. Potępiając ten niegodziwy atak na bezbronnych ludzi łączymy się w bólu i modlitwie z Narodem Tureckim” – napisał prezydent.

01.01. „Nie ma politycznego pata. Dysponujemy kworum w Sejmie. Jeśli opozycja będzie się upierała przy swojej postawie, która jest łamaniem prawa w najczystszym tego słowa znaczeniu, łamania tego wewnątrzsejmowego prawa, czyli regulaminu, jak i tego prawa, które obowiązuje w państwie, w tym także w moim przekonaniu, chociaż to jest do oceny wymiaru sprawiedliwości, prawa karnego, to będziemy musieli działać tak, jak działaliśmy w trakcie uchwalania budżetu i innych ustaw” powiedział Jarosław Kaczyński.
01.01. „Kanapki zostały zamówione przez Kancelarię Sejmu, a decyzję w tej sprawie podjęto 16 grudnia rano, w trakcie posiedzenia Konwentu Seniorów” – Biuro Prasowe Sejmu wyjasnia w odpowiedzi przysłanej Dominice Długosz.
3.01. PiS zdecydowało, iz przy Wiejskiej stanie parkan. PiS uzasadnia ogrodzenie Sejmu bezpieczeństwem, opozycja mówi o izolowaniu się od wyborców.
3.01. Jarosław G., wieloletni (1998 – 2015) kelner z Kancelarii Prezydenta, został oskarżony o kradzież „Gęsiarki”, obrazu namalowanego przez Romana Kochanowskiego w 1881 r. Śledczy ustalili, że jako kelner, G. miał dostęp do pokoju, w którym znajdowała się „Gęsiarka”. Uznali również za sprzeczne z zasadami logiki i doświadczenia życiowego jest to, że ktoś kupuje obraz po to, by go mieć (tak mówił G.) i oddaje go od razu po zakupie do lombardu.
3.01. Kazimierz M. Ujazdowski, dr hab. nauk prawnych, poseł do PE odszedł z PiS.
4.01. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego po trwającym rok postępowaniu cofnęła Pawłowi Wojtunikowi, byłemu szefowi CBA, certyfikat bezpieczeństwa. Dlatego że – jak twierdzi – „nie daje on rękojmi zachowania tajemnicy”. W uzasadnieniu podano, iż Wojtunik ostrzegł Sikorskiego o działaniach CBA wobec jego urzędniczki.
Wojtunik był szefem CBA przez półtorej kadencji, za jego czasów Biuro rozpracowało m.in. infoaferę, czyli wielką korupcję przy rządowych przetargach informatycznych, nadużycia Kościelnej Komisji Majątkowej i aferę korupcyjną na Podkarpaciu
4.01. Kancelaria Sejmu zdecydowała o ujawnieniu nagrania z głosowania, jakie odbyło się w Sali Kolumnowej 16 grudnia. Nagranie wideo pochodzi z monitoringu straży marszałkowskiej.
4.01. „Rzeczpospolita” ujawnia, że między marcem a sierpniem 2016 roku Mateusz Kijowski wystawił Komitetowi Społecznemu KOD sześć faktur – każda na sumę 15 190,50 zł (łącznie ponad 90 tys. zł). Miały one dotyczyć usług informatycznych, które firma Kijowskiego wykonała dla KOD.
5.01. Mateusz Kijowski opublikował oświadczenie, w którym przepraszał za kryzys i apelował o przyspieszenie wyborów przewodniczącego stowarzyszenia, a także o przekazanie – do czasu wyboru nowego lidera – kompetencji zarządu Radzie Regionów.
5.01. Prokuratura umorzyła śledztwo przeciwko Pawłowi Wojtunikowi. Uznała, że nie ma żadnego dowodu na to, że Wojtunik ostrzegł Sikorskiego o działaniach CBA wobec urzędniczki. Sikorski o nich nie wiedział, bo tuż przed zatrzymaniem dał jej awans.
7-8.01. Doszło do chuligańskiego ataku na dom kultury w Namysłowie, w którym Mateusz Kijowski i Józef Pinior spotykali się z mieszkańcami miasta.
9.01. Prezydent podpisał ustawy reformujące oświatę oraz wyznaczył urzędnika, który będzie patrzył rządowi na ręce. – Po wczorajszej wieczornej rozmowie z minister Zalewską i z panią premier zdecydowałem się ustawy podpisać. Ta reforma jest potrzebna szybko – przekonywał Duda.
9.01. Na poligonie w Świętoszowie koło Żagania pojawiły się pierwsze czołgi 3. Pancernego Brygadowego Zespołu Bojowego z 4. Dywizji Piechoty USA. To początek operacji przetransportowania do Polski amerykańskich wojsk w ramach akcji Atlantic Resolve. W ramach tej operacji Pentagon przemieści do Polski w sumie 87 czołgów, 18 haubic samobieżnych Paladin, 419 pojazdów HMMWV oraz 144 wozów bojowych Bradley. W naszym kraju pojawi się też 3,5 tys. żołnierzy amerykańskich.
Podstawą do przyjazdu US Army do naszego kraju jest umowa z 2009 r. pod nazwą SOFA RP-USA. To ona reguluje obecność amerykańskich żołnierzy w Polsce. Jest to zbiór zasad wspólnych dla każdego pobytu amerykańskich sił zbrojnych w Polsce.
10.01. Beaty Szydło rozważa wystąpienie o przeniesienie z Londynu do Polski dwóch kluczowych agencji Unii Europejskiej. Chodzi o Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) i Europejską Agencję Leków (EMA). Będą musiały opuścić brytyjską stolicę po wyjściu tego kraju z Unii.
11.01. Prokuratura nie znalazła potwierdzenia zarzutów wiceszefa MSWiA Jarosława Zielińskiego, jakoby przy zakupie komputerów dla gmin w programie pl.ID doszło do nadużyć.
11.01. Grzegorz Schetyna ogłosił, że jego partia zawiesza protest. – Udało nam się przywrócić obecność mediów w parlamencie i możliwość nieskrępowanej relacji obrad – przekonywał Grzegorz Schetyna. Dodał, że Platforma złoży wniosek o odwołanie marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego (PiS), a także zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy, aby nie podpisywał ustawy budżetowej.
11.01. Przerwano 34. posiedzenie Sejmu. Miało się rozpocząć rano, potem mówiono, że stanie się to w południe, w końcu ogłoszono, że prace będą kontynuowane dopiero 25 stycznia.
12.01. Śledczy z Opola zamówili uzupełniającą opinię biegłych w sprawie zniszczenia opony limuzyny, którą jechał prezydent Andrzej Duda.
12.01. Wniosek o odwołanie pana marszałka Kuchcińskiego ma charakter nieracjonalny, żeby nie powiedzieć kabaretowy – oświadczył prezes PiS Jarosław Kaczyński. I dodał, że Kuchciński „będzie dalej marszałkiem, nie ma żadnych wątpliwości”.
19.01. W wypadku na trasie S8 zginął poseł Kukiz’15 Rafał Wójcikowski.
25.01. W Lubiczu Dolnym niedaleko Torunia doszło do kolizji. Uczestniczyło w nim 8 pojazdów, w tym dwa samochody z kolumny Żandarmerii Wojskowej chroniącej ministra obrony Antoniego Macierewicza.
30.01. PiS złożył poselski projekt ustawy metropolitalnej. Projekt przewiduje powołanie ogromnego powiatu, który utworzyłaby Warszawa wraz z 32 okolicznymi gminami. Do powiatu nazywanego „miastem stołecznym Warszawa” wcielone zostałyby: Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki oraz Zielonka. Na liście nie ma za to Podkowy Leśnej, choć byłaby enklawą oblaną ze wszystkich stron gminami megapowiatu.
31.01. IPN zaprezentował opinię biegłych z Instytutu Sehna w Krakowie dotyczącą teczek TW „Bolek”, z której wynika, że Lech Wałęsa podpisał zobowiązanie do współpracy z SB.
02.02. Białostocka straż miejska odmówiła przekazania posłowi Krzysztofowi Truskolaskiemu z Nowoczesnej obrazu monitoringu mającego potwierdzić, czy Bartłomiej Misiewicz przyjechał służbową limuzyną do nocnego klubu. Poseł zapowiedział zawiadomienie prokuratury.
03.02. Justyna Sadlak z MEN poinformowała, iż „w ramach konsultacji i uzgodnień międzyresortowych projektu rozporządzenia w sprawie podstawy programowej dostaliśmy uwagi od 13 resortów, 36 uwag od partnerów społecznych i 18 od samorządów”.
03.02. Na 264 tys. zł warszawski sąd wycenił straty moralne, jakie poniósł Ryszard Bogucki z powodu niesłusznego aresztu w sprawie zabójstwa gen. Marka Papały.
Sędzia Tuleya podkreślił, że każdy korzysta z praw zawartych w konstytucji. – To, że w dzisiejszych czasach nie jest ona w pełni respektowana, nie oznacza, że sądy nie muszą w swoich orzeczeniach do niej sięgać. Obecnie to sądy powszechne stoją na straży ustawy zasadniczej – powiedział.

04.02. Informacja o sprawowanych funkcjach przez Bartłomieja Misiewicza zniknęła ze strony internetowej MON. Centrum Operacyjne MON, nie odpowiadało na pytania dziennikarzy, czy Misiewicz jest nadal rzecznikiem i dyrektorem gabinetu politycznego.
07.02. Przysięgam, że nigdy nie współpracowałem, ale miałem swoje metody walki – powiedział we wtorek w Gdańsku Lech Wałęsa. Zapowiedział, że jego prawnicy wystąpią prawdopodobnie o nową opinię grafologiczną.
08.02. Wiceminister skarbu w rządzie PO–PSL Tomasz Lenkiewicz usłyszał zarzuty przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowych oraz płatnej protekcji przy prywatyzacji spółek Skarbu Państwa.
09.02. Po nocnej wizycie rzecznika MON Bartłomieja Misiewicza w klubie w Białymstoku, anonimowy współpracownik Kaczyńskiego dla „Rzeczpospolitej” powiedział: – Prezes prosił, by schować Misiewicza i go nie eksponować, co można też odczytać jako pożegnanie z MON.
09.02. KNF przed komisją śledczą. – Pracownicy KNF, w tym ja, mieliśmy niepewność, co do naszego indywidualnego bezpieczeństwa w związku z działaniami podejmowanymi ws. Amber Gold; spółka ta jako główny powód swych kłopotów uznała właśnie działania Komisji – powiedział wiceszef KNF Wojciech Kwaśniak przed komisją śledczą ds. Amber Gold. O kłopotach w relacjach z prokuraturą w sprawie Amber Gold szef KNF miał też informować na spotkaniu członków Rady Polityki Pieniężnej.
09.02. Jarosław Mika stanął na czele Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. W ciągu ostatnich kilku tygodni mundur zdjęli dotychczasowy dowódca generalny gen. Mirosław Różański, ale także szef Sztabu Generalnego WP gen. Mieczysław Gocuł. Z danych Biura Bezpieczeństwa Narodowego wynika, że od momentu objęcia urzędu prezydenta przez Andrzeja Dudę (sierpień 2015 r.) mundur generalski zdjęło 29 oficerów WP.
10.02. O godzinie 18:30 w Oświęcimiu doszło do wypadku samochodowego, na skutek którego ucierpiała premier Beata Szydło. Rządowy pojazd, którym przemieszczała się premier, zderzył się z seicento kierowanym przez 21-letniego Sebastiana K., po czym uderzył w drzewo.
10.02. Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga w Warszawie umorzyła śledztwo w sprawie niedopełnienia od 9 marca 2016 r. do 10 lutego 2017 r. obowiązków służbowych przez funkcjonariuszy publicznych: prezesa Rady Ministrów, ministra-członka Rady Ministrów oraz prezesa i pracowników Rządowego Centrum Legislacji, poprzez zaniechanie niezwłocznej publikacji orzeczeń TK z 9 marca 2016 r. oraz z 6 kwietnia 2016 r., 6 czerwca 2016 r. i 11 sierpnia 2016 r., a także podżegania do tych zachowań przez ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego.
Ustalono, że zaniechanie publikacji orzeczeń „było działaniem podyktowanym ochroną interesu publicznego, wyrażającym się w niedopuszczeniu do wprowadzenia do obrotu prawnego rozstrzygnięć sprzecznych z obowiązującym porządkiem prawnym” oraz „w ocenie prokuratora referenta, działanie z takiej motywacji, poparte określonymi, ustalonymi w toku śledztwa racjami oraz poglądami części środowiska naukowego, wyrażonymi w załączonych do akt opiniach, nie może być uznane za intencjonalne działanie na szkodę interesu publicznego, a tym samym dekompletuje znamiona czynu zabronionego określonego w art. 231 par 1 kk„.
10.02. W Oświęcimiu doszło do wypadku z udziałem kolumny rządowej, którą poruszała się premier Beata Szydło. Policja podała, że trzy samochody (pojazd premier Beaty Szydło jechał w środku) wyprzedzała fiata seicento. Jego 21-letni kierowca przepuścił pierwszy samochód, a następnie zaczął skręcać w lewo i uderzył w auto szefowej rządu, które następnie uderzyło w drzewo.
13.02. Zdaniem szefa policji sprawca trzy godziny po zdarzeniu na komisariacie przyznał się do winy, „a trzech świadków potwierdziło, że słyszało sygnały dźwiękowe” rządowej kolumny.
13.02. Pojawił się dowód, który potwierdza niejasności i podważa wersję wydarzeń podawaną przez BOR. To film z monitoringu warsztatu w Oświęcimiu, znajdującego się ok. 500 m od miejsca zdarzenia, na którym widać, że pierwszy samochód z kolumny dzieli od limuzyny, którą podróżowała premier, ok. 30 metrów.
13.02. Bartłomiej Misiewicz, bliski współpracownik szefa resortu obrony Antoniego Macierewicza, uruchomia portal dezinformacja.net wymierzony w przeciwników obecnej władzy. „„Dezinformacja stała się ostatnią nadzieją dla tych, którzy nie mogą się pogodzić z werdyktem wyborców odsuwającym ich od steru władzy” – pisał Misiewicz.
13.02. Do dymisji podał się zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej prof. Krzysztof Szwagrzyk.
14.02. 20-letni Sebastian K., kierowca seicento, usłyszał w prokuraturze w Krakowie zarzut nieumyślnego spowodowania wypadku z udziałem kolumny rządowej. Prokuratura, na podstawie zeznań funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu, twierdziła, że kierowca nie włączył kierunkowskazu przed skręcaniem w lewo. Sebastian K. nie przyznał się do zarzutów.
15.02. Beata Szydło napisała we środę list do Sebastiana K., kierowcy fiata seicento, z którym zderzył się samochód pani premier. Beata Szydło przyznała w liście, że „wypadek drogowy to zdarzenie, które zawsze jest splotem nieszczęśliwych okoliczności i nie da się go przewidzieć”. Dodała też, że wypadek stał się sprawą polityczną.
16.02. W 2016 r. mundury powiesiło do szafy prawie 5 tys. żołnierzy. Wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki w odpowiedzi na interpelację posłów napisał: „Zwolnienia nie powodują negatywnego wpływu na kwestie dowódcze w Siłach Zbrojnych RP. (…) Oficerowie na dowódczych stanowiskach mają swoich zastępców„.
16.02. Do prokuratury trafiło zawiadomienie byłego skarbnika Komitetu Obrony Demokracji. Piotr Chabora pisze w nim, że był namawiany do fałszowania dokumentów finansowych w KOD.
17.02. Podczas przemówienia szefa MON Antoniego Macierewicza podczas Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium jednym ciągiem wymienił on agresję Rosji na Ukrainę, Gruzję i katastrofę smoleńską i zaapelował do NATO o pomoc w tej ostatniej sprawie.

Słowne starcie wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa z Witoldem Waszczykowskim, szefem MSZ. Waszczykowski przypomniał, że Polska przyjęła 1,2 mln Ukraińców, z czego połowie udzieliła pozwoleń na pracę. Timmermansa zarzucił natomiast, ze pomylił imigrantów z uchodźcami. Waszczykowski powiedział zaś, że to „słowa człowieka żyjącego w wieży z kości słoniowej”. Na kolejny atak Waszczykowskiego dot. holenderskiego wymiaru sprawiedliwości Timmermans odparł: W dniu, gdy w Holandii rząd, łamiąc konstytucję, będzie się mieszał w sprawy wymiaru sprawiedliwości, ja też wyjdę na ulicę. Nie ma żadnego prawnego wymogu, by państwo miało trybunał konstytucyjny. Ale jeśli w kraju konstytucja go przewiduje, to proszę, respektujcie konstytucję.

17.02. Barbara Stanisławczyk, dotychczasowa prezes Polskiego Radia wygrała konkurs na to stanowisko ogłoszony przez Radę Mediów Narodowych. Następnego dnia zrezygnowała.
18.02. Spotkanie Jarosława Kaczyńskiego z radnymi i działaczami PiS z Warszawy i okolicznych gmin.
21.02. Ministerstwo Spraw Zagranicznych odpowiedziało Komisji Europejskiej na zalecenie z grudnia 2016 r. dotyczące praworządności w Polsce. Jak podaje resort, w dokumencie podkreślono, że „utrwalenie demokratycznego porządku prawnego w Polsce, w tym ustanowienie stabilnych podstaw funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego, jest nadrzędnym celem władz polskich”. Zaapelowano także o zaprzestanie działań służących utworzeniu wspólnego frontu przeciwko Polsce w KE.
21.02. Aktywiści Partii Razem symbolicznie zasadzili drzewko przed Urzędem Dzielnicy Śródmieście w Warszawie, zwracając uwagę na coraz większą skalę wycinek, jakie mają miejsce w stolicy.
21.02. Paweł Kukiz zwrócił uwagę, że w szeregach Żołnierzy Wyklętych byli nie tylko bohaterowie. „Jeśli domagamy się od Ukraińców weryfikacji podejścia do UPA to najpierw powinniśmy rzetelnie przyjrzeć się naszym Wyklętym” – napisał na Facebooku polityk.
21.02. PiS Beata Mazurek i szef klubu, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki zapowiedzieli, że ustawa pozwalająca na wycinkę zostanie znowelizowana.
22.02. Rada Ministrów zdecydowała o przyjęciu projektu ustawy o sieci szpitali.
22.02. Janusz Popiel (prezes Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach i Kolizjach Drogowych Alter Ego i uznanym ekspertem od badania wypadków) przeprowadził analizę kolizji w Oświęcimiu, w której 10 lutego została ranna premier Beata Szydło.Jej wyniki wysłał do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry, gdyż jego ustalenia różnią się od wersji prokuratury, która już postawiła zarzut kierowcy fiata.
22.02. Posłanka Nowoczesnej Joanna Scheuring – Wielgus chce powołać zespół ds. molestowania przez duchownych. Według PiS to demagogia.
22.02. Frans Timmermans, wiceszef KE, przedstawił na cotygodniowym posiedzeniu Komisji Europejskiej stan zaawansowania procedury praworządności wobec Polski.
23.02. Skończcie ten chocholi taniec wokół transportu najważniejszych osób w państwie” – podczas debaty Sejmowej dotyczącej transportu VIP-ów apelował wiceszef MON Bartosz Kownacki. „Na całym świecie się to odbywa, a wy jako Platforma Obywatelska macie najmniejsze prawo, żeby o tym mówić, bo to wy macie krew 96 osób na rękach, bo robiliście ten chocholi taniec z przez ostatnie kilka lat.” .
23.02. Sejmowa większość odrzuciła wniosek o odwołanie marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Za jego odwołaniem głosowało 174 posłów (PO, PSL i Nowoczesna). Przeciwko 241.
23.02. Dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Marek Prawda przekazał Komisji Europejskiej analizę dotyczącą praworządności w Polsce. Z raportu wynika m.in., że w „Polsce dochodzi do ustawicznego łamania prawa, zmiany w sądownictwie zmierzają do ograniczenia suwerenności sądów, a sędziowie są wręcz fizycznie atakowani, co może poważnie zagrozić przemianom, do których doszło po 1989 roku” oraz że sędziowie protestujący przeciw reformom PiS są „prześladowani przez różne instytucje publiczne i zastraszani przez nieznanych sprawców”. Chodzi m.in. o kontrole urzędów skarbowych, ale też np. niszczenie opon lub hamulców samochodów, których sprawców policja nie potrafi znaleźć.
24.02. Pani sędzia Julia Przyłębska nie jest osobą, która w sensie kompetencyjnym może podołać kierowaniu TK. Natomiast kompetentny jest sędzia Mariusz Muszyński. Totalnie się z nim nie zgadzam, ma bardzo dysfunkcjonalny stosunek do prawa. Natomiast kompetencji prawniczych i socjotechnicznych odmówić mu nie można – mówił w programie #RZECZoPOLITYCE Ryszard Kalisz, lider stowarzyszenia Dom Wszystkich Polska – Mam wrażenie, że sędzia Przyłębska jest figurantem, nie ma możliwości intelektualnych, by dyskutować np. z sędzią Biernatem, a naprawdę TK rządzi Muszyński.
25.02. Związek Nauczycielstwa Polskiego, rodzice, organizacje pozarządowe i opozycyjne partie polityczne rozpoczęły zbiórkę podpisów pod wnioskiem o referendum dotyczącym zmian w oświacie. Chcą w nim zapytać Polaków, czy popierają zmiany w edukacji, które mają wejść w życie 1 września 2017 r. Najważniejszą jest likwidacja gimnazjów i wprowadzenie w ich miejsce ośmioletniej szkoły podstawowej.
27.02. Jacek Sasin (PiS) przyznał w na antenie radiowej Trójki, że w ustawie z grudnia jest luka, która nie zabezpiecza przed takimi działaniami, iż prywatny właściciel wycina dla celów prywatnych drzewa, a potem sprzedaje działkę deweloperowi.
28.02. Kaczystowski wojewoda mazowiecki wszczął postępowanie, w którym zbada poprawność podjęcia decyzji o zarządzeniu na 26 marca referendum w stolicy. Pomysł referendum był reakcją na projekt ustawy o dołączeniu do Warszawy kolejnych gmin.
.02. Inspektor Robert Żebrowski został odwołany ze stanowiska szefa Komendy Stołecznej Policji. To trzecia zmiana na tym stanowisku w ciągu ostatnich miesięcy. Żebrowski miał zostać odwołany na polecenie Sławomira Zielińskiego, wiceszefa MSWiA, który nadzoruje policję.
1.03. Poseł PiS z ziemi wałbrzyskiej Michał Dworczyk został kandydatem na stanowisko wiceministra obrony narodowej. Miałby odpowiadać m.in. za budowę wojsk obrony terytorialnej.
1.03. Grupa 50 posłów PiS złożyła wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie legalności wyboru prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf. – Mamy wątpliwości, czy aktem prawa wewnętrznego, a mianowicie regulaminem, który jest podejmowany przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego, można dokonywać procedury wyboru kandydata na prezesa SN, a następnie przedstawić go prezydentowi. Czyli aktem prawa wewnętrznego, który – podkreślam – nie jest publikowany na zewnątrz, dokonuje się wyboru kandydata, którego skutki są istotne, ponieważ dotyczą zatwierdzenia tego kandydata przez prezydenta – powiedział w uzasadnieniu poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.
1.03. Poseł PiS z ziemi wałbrzyskiej Michał Dworczyk został kandydatem na stanowisko wiceministra obrony narodowej. Miałby odpowiadać m.in. za budowę wojsk obrony terytorialnej.
3.03. Biuro Lustracyjne IPN wdrożyło w piątek procedurę weryfikacji oświadczenia lustracyjnego Andrzeja Przyłębskiego po tym, jak teczka personalna tajnego współpracownika pseudonim „Wolfgang” została udostępniona w poznańskim oddziale IPN. Dokumenty obejmują lata 1979-1980. Wynika z nich, że TW „Wolfgang” „został pozyskany do współpracy 11 czerwca 1979 r.”. Jak podano, w celu „zapewnienia dopływu informacji operacyjnych dotyczących przejawów działalności antysocjalistycznej w środowisku studenckim w Poznaniu”.
3.03. Lubelscy radni przyjęli uchwałę w sprawie szkół. Władze miasta zdecydowały, że 18 gimnazjów zostanie przekształconych lub włączonych do szkół podstawowych. Pięć placówek zostanie zlikwidowanych.
7.03. W tej chwili sądownictwo jest korporacją, która jest poza państwem. To nie jest trójpodział władzy, tylko wyprowadzenie tej władzy poza państwo – z wywiadu Jarosława Kaczyńskiego dla „Gazety Polskiej” – Chcemy też zlikwidować mechanizm uzależniania sędziów..

31.03. Forum Myśli Społecznej – nowa inicjatywa PSL – zostanie ona zainaugurowana w Muzeum Mazowieckim w Płocku.
16.06. Dziś minął termin wyznaczony przez Andrzeja Dudę, w którym prezydent zapraszał prezesa PiS do komitetu obchodów 100-lecia niepodległości. List został wysłany do wszystkich liderów partii, które w ostatnich wyborach przekroczyły 3 proc. głosów. Jarosław Kaczyński nie odpowiedział.
Swoich przedstawicieli do komitetu zgłosiły m.in. PO, PSL i Kukiz’15, a Nowoczesna zrezygnowała z udziału..07. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zainaugurował kampanię pt. „Zaprojektuj z nami Polski Paszport 2018” mającą wyłonić motywy, które znajdą się w nowym dokumencie. Wśród propozycji jest Ostra Brama w Wilnie wraz z obrazem Matki Boskiej oraz cmentarz Orląt Lwowskich.
24.07. Andrzej Duda poinformował, że nie podpisze ustawy o Sądzie Najwyższym i noweli ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Argumentował to między innymi nadmiernymi – jego zdaniem – kompetencjami ministra sprawiedliwości, zapisanymi w ustawach. Równocześnie zapowiedział przygotowanie swoich projektów w ciągu dwóch miesięcy od weta.
04.09. Zebranie w biurze poselsko-senatorskim PiS przy ulicy Kolegiackiej w Sieradzu zakończyło się interwencją policji. Wezwał ją jeden z pracowników biura. Doszło sprzeczki, gdy część członków PiS chciała zapłacić składki członkowskie za osoby nieobecne na sali. Lokalne władze nie chciały się na taką praktykę zgodzić i zażądały specjalnych pełnomocnictw od nieobecnych. Wtedy doszło do awantury.
05.09. Rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński powiedział, że gdyby głowa państwa oczekiwała zmian w rządzie, zwróciłaby się w tej sprawie do prezesa Kaczyńskiego. Premier rządu Beata Szydło nie skomentowała tych słów.
05.09. Na Targach Kielce rozpoczął się XXV Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. W samo południe jedną z największych wystaw zbrojeniowych w Europie otworzył oficjalnie minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. W jubileuszowym MSPO wzięło udział ponad 600 wystawców z blisko 30 krajów. Po raz pierwszy w historii zaplanowano też dni otwarte dla zwiedzających.
05.09. Beata Szydło została laureatką Nagrody Człowieka Roku Forum Ekonomicznego w Krynicy. Wśród nominowanych byli także między innymi Mateusz Morawiecki, prof. Adam Strzembosz, premier Estonii Juri Ratas, Saulius Skvernelis (premier Łotwy), gen. Zbigniew Ścibor-Rylski (prezes Związku Powstańców Warszawskich) i Janusz Filipiak (prezes zarządu Comarchu).
05.09. Prokuratura przyłączyła się do wniosku pełnomocników oskarżycieli prywatnych o wezwanie Donalda Tuska na świadka w procesie Tomasza Arabskiego. Były szef kancelarii premiera sądzony jest za niedopełnienie obowiązków przy organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu w 2010 r.
05.09. Fabryka Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o. podpisała z polską armią trafi kontrakt na dostawę 53 tysięcy sztuk karabinków Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej MSBS. Umowę podpisano w MSPO 2017 w Kielcach ma wartość pięciuset milionów złotych. To największy z kontraktów na dostawę broni strzeleckiej po 1989 roku.
05.09. Andrzej Duda podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy powiedział, że jeżeli Unia Europejska „zacznie się formalnie dzielić na Unię różnych prędkości – a więc na państwa, które będą miały silniejsze możliwości rozwojowe, silniejsze możliwości decyzyjne i będą mogły formalnie decydować o bycie innych – to straci na swojej atrakcyjności”.
05.09. Ewentualny wniosek strony polskiej o ekstradycję sprawców gwałtu i pobicia polskich turystów w Rimini do Polski musiałby zostać „obowiązkowo odrzucony” z powodu trwającego śledztwa – wyjaśnił włoski wiceminister sprawiedliwości Cosimo Ferri.
05.09. Polska potrzebuje trzyblokowej elektrowni jądrowej o mocy około 4,5 tys. megawatów – powiedział podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdroju minister energii Krzysztof Tchórzewski.
05.09. Prezes TK Julia Przyłębska napisała do SN, że sądy powszechne i SN nie mają kompetencji do rozstrzygania wyboru i powołania prezesa TK. – Konieczne i w pełni zasadne jest zatem postanowienie SN o odmowie odpowiedzi na pytanie prawne – dodała Przyłębska.

W lutym warszawski sąd apelacyjny zadał Sądowi Najwyższemu pytanie prawne ws. „umocowania” sędzi Przyłębskiej jako prezesa TK oraz problemu, czy tę kwestię może oceniać sąd powszechny.

06.09. Komisarz ds. migracji Dimitris Awramopulos zagroził, że jeśli Polska, Czechy i Węgry nie zaczną wykonywać decyzji o relokacji uchodźców w najbliższych tygodniach, Komisja Europejska rozważy skierowanie sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE
06.09. Komisja prawna Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy przyjęła w Paryżu raport o zagrożeniach dla rządów prawa w Polsce, a także w Bułgarii, Rumunii, Mołdawii i Turcji. Wskazuje w nim też na zagrożenia dla niezawisłości sądów i trójpodziału władzy.
Autorem raportu, zatytułowanego „Nowe zagrożenia dla rządów prawa w krajach członkowskich Rady Europy: wybrane przykłady”, jest poseł niemieckiej CDU Bernd Fabritius.
06.09. Beata Szydło podczas XII Forum Ekonomicznego Młodych Liderów w Nowym Sączu (odbywającego się równolegle do XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy), wyraziła pogląd, iż jest „pewien opór” w tzw. starej Unii do zaakceptowania naszego stylu życia, naszej filozofii życia i niechęć do słuchania argumentów polskich polityków, co – jej zdaniem – wyraża się w dyskusji o tym, czy Polska zachowuje zasady praworządności, czy też nie. Jak zauważyła, kraje „starej Unii” nie podzielają argumentacji Polski, Węgier i Czech co do kwestii przyjmowania uchodźców z Bliskiego Wschodu i północnej Afryki.
06.09. Unijny Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu odrzucił skargi Węgier i Słowacji na przymusowe przyjmowanie uchodźców.
Unijne instytucje stosują podwójne standardy – ocenił ze swej strony Witold Waszczykowski.
06.09. Kolejne umowy dla wojska podpisane na kieleckich targach obronnych. Armia dostanie między innymi pojazdy rozpoznania „Żmija”, sprzęt noktowizyjny, karabiny dla strzelców wyborowych oraz miny przeciwpancerne.
06.09. Hanna Gronkiewicz-Waltz została ukaraną kolejną grzywną za niestawienie się przed komisją weryfikacyjną. Tym razem prezydent Warszawy musi zapłacić 3 tys. złotych kary. Prezydent Warszawy odwołała się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Złożyła też wniosek do NSA o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego. Jak uzasadniała, w Polsce są obecnie dwa organy do spraw reprywatyzacyjnych – komisja oraz prezydent miasta i w związku z tym nie ma możliwości, by prezydent był stroną w komisji.
06.09. Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki wypowiedział się na swoim Facebooku w sprawie niemieckich reparacji wojennych dla Polski. Jaki pomylił ze sobą słowa i użył zwrotu pochodzącego z języka… suahili. Pisząc o odbudowie Polski po II wojnie światowej, użył sformułowania „po niemieckiej hatakumbie”.
06.09. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski napisał dziś na Twitterze: „Słowa @kplapinski o wpływie PBS na skład rządu świadczą o braku kompetencji albo złym wychowaniu. Gdybym był jego szefem, zwolniłbym go”.
06.09. Lech Wałęsa ogłosił na swoim profilu na Facebooku, że zrzeka się Nagrody Człowieka Roku przyznanej mu przez Forum Ekonomiczne w Krynicy w 2004 roku. Jest to odpowiedź na ogłoszenie, iż człowiekiem roku 2017 została Beata Szydło.
07.09. Nowy system głosowań w Sejmie zapewniajacy m.in. „możliwość sterowania pilotem przez osoby niepełnosprawne, które nie mogą zasiąść w ławach poselskich, transmisja głosu przez wbudowany mikrofon czy ładowanie urządzeń mobilnych z portu USB” nie zadziałał. Posłowie mieli z niego korzystać po powrocie z wakacyjnej przerwy, tymczasem w Sejmie ponownie zainstalowano stare urządzenia do głosowania.
07.09. „Gazeta Polska Codziennie” donosi: w czerwcu 2012 r. pod rządami prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz zarząd dzielnicy Mokotów przekształcił prawo użytkowania wieczystego tej nieruchomości przez Wojciecha Jaruzelskiego w prawo własności wycenione na 614 181 zł. Od powyższej wartości została udzielona 93-proc. bonifikata, czyli faktycznie willa kosztowała nowego nabywcę właśnie 43 tys. zł. Informacje te uzyskał radny ­PiS-u z Mokotowa Jacek Ozdoba, który skierował zapytanie o willę”.
07.09. Poseł PiS Jacek Sasin zaprzeczył doniesieniom jakoby Prawo i Sprawiedliwość wraz z premier Beatą Szydło domagają się od prezydenta Andrzeja Dudy szybkiej dymisji jego rzecznika Krzysztofa Łapińskiego.
07.09. Wiceszef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Jacek Gawryszewski odchodzi ze stanowiska. Wnioskiem premier o jego odwołanie zajmie się sejmowa Komisja do spraw Służb Specjalnych.
Rzecznik koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział, że powodem odejścia Jacka Gawryszewskiego jest objęcie przez niego stanowiska w dyplomacji. Pod koniec czerwca dostał on nominację na ambasadora w Republice Chile
07.09. „W tej chwili nie ma dowodów wskazujących na to, że awaria, która w grudniu 2016 r. doprowadziła do ograniczenia ruchu samolotów w polskiej przestrzeni lotniczej, była efektem czyjegoś celowego działania” – poinformowała warszawska prokuratura.
07.09. „W tej chwili nie ma dowodów wskazujących na to, że awaria, która w grudniu 2016 r. doprowadziła do ograniczenia ruchu samolotów w polskiej przestrzeni lotniczej, była efektem czyjegoś celowego działania” – poinformowała warszawska prokuratura.
07.09. Donald Tusk będzie wezwany na świadka w procesie ws. organizacji lotu z 10 kwietnia 2010 r., w którym oskarżony jest m.in. b. szef Kancelarii Premiera Tomasz Arabski – poinformował Sąd Okręgowy w Warszawie. Przesłuchanie Tuska miałoby nastąpić na koniec procesu.
07.09. Zygmunt Berdychowski skomentował decyzję Lecha Wałęsy, który wczoraj zrzekł się Nagrody Forum Ekonomicznego w Krynicy z 2004 roku. – Każdy taką decyzję, może podjąć, każdy jest wolnym człowiekiem – stwierdził. Odpowiedział także na zarzuty, że Nagroda Człowieka Roku jest bardziej polityczna niż ekonomiczna. – Te komentarze trochę mnie bawią, bo ta nagroda nigdy nie była nagrodą ekonomiczną. To była zawsze nagroda polityczna.
07.09. – Nie wierzę w partię prezydencką, czy tego rodzaju rozwiązania, one nigdy się jeszcze nie powiodły – stwierdził Ryszard Terlecki. – Prezydent proponując jakieś zmiany personalne w rządzie, przede wszystkim powinien rozmawiać z liderem naszego obozu politycznego – stwierdził marszałek Sejmu.
07.09. Nie popieramy na dzień dzisiejszy uruchomienia wobec Polski art. 7 w ramach procedury praworządności; spory na ten temat powinny być rozstrzygnięte poprzez kompromis osiągnięty na gruncie wewnątrzkrajowej dyskusji – powiedział w Krynicy sekretarz stanu ds. europejskich Czech Alesz Chmelarz.
07.09. – Jeśli Bóg pozwoli, to stanę przed europejskim Trybunałem Sprawiedliwości i bardzo się z tego cieszę, muszę powiedzieć – oświadczył Jan Szyszko minister środowiska pytany, czy w poniedziałek stawi się na posiedzeniu Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie Puszczy Białowieskiej.
07.09. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział, że polskie sądy orzekają zbyt łagodne kary za gwałty, dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje zaostrzenie przepisów, co zobliguje je do orzekania wyższych kar. Podwyższone mają być kary minimalne. 25 lat więzienia ma grozić za gwałt na dziecku lub szczególnie okrutny.
07.09. Jeśli „Nasz Dziennik” padł ofiarą hakerów, publikując fałszywą wypowiedź Pawła Kukiza, to klub Kukiz’15 i redakcja gazety powinni złożyć wspólne zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie – powiedział wiceszef klubu Marek Jakubiak. Portal „Nasz Dziennik” opublikował tekst, w którym napisał, że lider Kukiz’15 Paweł Kukiz wystosował list do prezydenta Andrzeja Dudy, nawołując go do usunięcia wojsk amerykańskich z terenu Polski. Portal opublikował też treść listu.
07.09. Sukces w powstrzymywaniu ustrojowej destrukcji Polski zależy ostatecznie od tego, jakie będą wyniki wyborów – napisali dzisiaj we wspólnym oświadczeniu Lech Wałęsa i b. wicepremier Leszek Balcerowicz. Obaj politycy spotkali się w Gdańsku w biurze b. prezydenta RP.

Rozmowa Wałęsy i b. wicepremiera trwała ok. pół godziny. Później na konferencji Balcerowicz odczytał treść przygotowanego podczas spotkania oświadczenia.

„Społeczeństwo obywatelskie powinno przybierać coraz bardziej zorganizowaną formę, by móc skutecznie bronić wolności i państwa prawa w Polsce. Potrzebna jest silniejsza współpraca między organizacjami obywatelskimi” – napisali politycy.

Ich zdaniem, „opozycja obywatelska i opozycja polityczna (partie polityczne) są odrębne, ale mogą i powinny współpracować zwłaszcza jeśli chodzi o rejestrowanie i powstrzymywanie destrukcji wolności i państwa prawa w Polsce”.

„Byłoby jednak szkodliwą utopią wierzyć, że opozycja obywatelska może zastąpić opozycję polityczną. Sukces w powstrzymywaniu ustrojowej destrukcji Polski zależy ostatecznie od tego, jakie będą wyniki wyborów” – ocenili. Według nich ważne jest też wzmocnienie struktur, „które będą rejestrować i podawać do opinii publicznej wszystkie przypadki łamania i nadużywania prawa przez funkcjonariuszy państwa i działaczy partyjnych”.

„Sprawcy takich czynów nie mogą być anonimowi. Równolegle należy rozwinąć i wzmocnić struktury ochrony i pomocy dla osób, które padałyby ofiarą takich czynów” – podkreślili.

07.09. Rzeczą naturalną jest to, że decyzje personalne i decyzje strategiczne konsultuję z prezesem mojej partii – z panem premierem Jarosławem Kaczyńskim. – Jest to rzeczą naturalną, jestem wiceprezesem, rozmawiamy w kierownictwie o strategicznych rzeczach i ja tu nie widzę kompletnie nic nadzwyczajnego – powiedziała na antenie RMF FM Beata Szydło.
07.09. Nie widzę w tych ustawach rzeczy sprzecznych z konstytucją. Jednak z punktu widzenia kultury prawnej (…) wadliwie rozkładały odpowiedzialność – tak o zawetowanych przez Andrzeja Dudę ustawach PiS mówił w rozmowie z Moniką Olejnik Jarosław Gowin. Podkreślił, że popiera stanowisko prezydenta i nie będzie głosował za odrzuceniem jego wet.
07.09. Musimy ucywilizować rynek mediów, na którym niektóre podmioty kontrolują zbyt duży obszar – powiedział dziś wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, pytany w TVP o zapowiadane przepisy dot. dekoncentracji mediów.

Jak powiedział, chodzi o „ustawy dekoncentracyjne dotyczące rynku medialnego czy rynków medialnych – bo mamy do czynienia z różnymi rynkami medialnymi”. – Inaczej jest w obszarze gazet, inaczej telewizja funkcjonuje itd. – podkreślił.

08.09. Prawo i Sprawiedliwość ruszyło z kampanią informacyjną, w której chce przekonać Polaków do koniecznych zmian w sądownictwie. Wystatrował serwis takjakbylo.pl
Oficjalnie kampanie przygotowała Polska Fundacja Narodowa, za którą stoi dwóch dawnych PR-owców premier Beaty Szydło, blisko związanych niegdyś z byłem rzecznikiem PiS Adamem Hofmanem. Za pomocą billboardów, spotów TV i dedykowanej strony internetowej partia rządząca będzie chciała przekonać Polaków do gruntownej reformy sądów. Polska Fundacja Narodowa miała promować Polskę za granicą.
08.09. Warszawski Strajk Kobiet nie otrzymał zgody na organizację 10 września pikiety przeciw gwałtom. Jako powód odmowy warszawski urząd podał odbywający się dziesiątego dnia każdego miesiąca przemarsz uczestników miesięcznicy smoleńskie.
08.09. Prokuratura Krajowa poinformowała, że do sądu skierowano akt oskarżenia przeciwko prezesowi NIK Krzysztofowi Kwiatkowskiemu, byłemu posłowi Janowi B. i Pawłowi A. – kontrolerowi w rzeszowskiej delegaturze NIK.
08.09. „Żadna osoba nie przygotowywała zamiast mnie projektów orzeczeń” – napisał w oficjalnym oświadczeniu Piotr Tuleja i dalej: „Artykuł »Nie tylko Biernat! Za pieniądze Trybunału Konstytucyjnego pisano projekty orzeczeń dla sędziego Piotra Tulei« zawiera informacje wyrwane z kontekstu. Prowadzą one autora do fałszywego wniosku, jakobym wyręczał się w mojej pracy przypadkową osobą, niezwiązaną z Trybunałem Konstytucyjnym”. Była to odpowiedż na wczorajsze doniesienia portalu wPolityce.pl
08.09. Kancelaria Prezydenta poinformowała, że w przyszłym tygodniu, przed zakończeniem prac nad ustawami o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, prezydent Andrzej Duda zaprosi na spotkanie przedstawicieli klubów parlamentarnych –
08.09. Rzecznik rządu Niemiec Steffen Seibert potwierdził stanowisko władz w Berlinie, że kwestia roszczeń jest zarówno prawnie, jak i politycznie ostatecznie uregulowana.
08.09. W Warszawie przy ul. Nowogrodzkiej w południe odbyło posiedzenie prezydium Prawa i Sprawiedliwości. W jego skład wchodzą m.in.: Jarosław Kaczyński, Beata Szydło, Joachim Brudziński i Antoni Macierewicz.
Poprzedziło ono spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.
08.09. O godzinie 18 w Belwederze rozpoczęło się niezapowiadane spotkanie Duda – Kaczyński. Trwało dwie i pół godziny. Pierwszy do Belwederu przyjechał Jarosław Kaczyński i jako pierwszy odjechał. Prezydent Andrzej Duda miał przedstawić prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu swoje uwagi dotyczące prac rządu. Negatywnie oceni trzech ministrów: Antoniego Macierewicza, Witolda Waszczykowskiego i Konstantego Radziwiłła
Parę godzin przed spotkaniem rzeczniczka PiS Beata Mazurek mówiła: „Jeśli kiedykolwiek dojdzie do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim i obie strony będą chciały o nim mówić, zrobią to.”
08.09. Partia Razem złożyła dziś do NIK wniosek o kontrolę kampanii PiS dotyczącej sądownictwa, którą przygotowała Polska Fundacja Narodowa, utrzymująca się z pieniędzy przekazywanych przez spółki Skarbu Państwa.
08.09. Apel polskich biskupów, którzy podkreślili, że wielką wartość polsko-niemieckiego pojednania „łatwo można utracić przez nieprzemyślane decyzje, a nawet przez zbyt pochopnie wypowiadane słowa”.
08.09. Minister spraw wewnętrznych przyjechał do Poznania na zaproszenie Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Lecha Kaczyńskiego. W jednej z sal Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego rozmawiał m.in. na temat bezpieczeństwa w Polsce. Dokładnie nie wiadomo jednak, jak przebiegło to spotkanie. Chcieli je zrelacjonować reporterzy lokalnej Telewizji WTK, ale nie zostali wpuszczeni do środka.
09.09. Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda wystosowała listy do uczestników dwóch weekendowych wydarzeń – VII Ogólnopolskiego Zjazdu Kół Gospodyń Wiejskich oraz debat na temat niepełnosprawności w ramach IX Ogólnopolskiego Kongresu Kobiet.

„W okresie minionych dwóch lat prezydentury mojego męża miałam bardzo dużo okazji do spotkań z dziećmi i dorosłymi dotkniętymi różnymi niepełnosprawnościami. Intensywne wrażenia z tych kontaktów pozostawiły niezatarty ślad w mojej pamięci i jestem wszystkim tym osobom bardzo wdzięczna za możliwość poznania ich świata, tego co robią, co jest dla nich ważne, z jakimi radościami, ale też problemami spotykają się na co dzień” – napisała Kornhauser-Duda.

09.09. Nieznani sprawcy zbezcześcili polski pomnik odsieczy wiedeńskiej na wzgórzu Kahlenberg w Austrii. Poinformował o tym były marszałek Sejmu, członek Trybunału Stanu Józef Zych, który uczestniczy w uroczystościach 334. rocznicy zwycięstwa nad Turkami pod Wiedniem.
09.09. Niemiecki Związek Wypędzonych (BdV) uznał polskie roszczenia reparacyjne za pozbawione prawnego i moralnego uzasadnienia. Przewodniczący BdV Bernd Fabritius napisał w opublikowanym oświadczeniu, że żądania PiS są „celową prowokacją”.

„Wprowadzone do dyskusji przez polski rząd PiS roszczenia reparacyjne wobec Niemiec pozbawione są jakiejkolwiek prawnej i moralnej legitymacji. PiS wrzucił ten temat jako celową prowokację w gorącej fazie kampanii wyborczej w Niemczech. Nikt tutaj nie powinien dać się na to nabrać” – czytamy w przekazanym PAP oświadczeniu BdV.

– Nasza nowsza wspólna historia obejmuje coś więcej niż tylko rozpoczętą przez Niemcy drugą wojnę światową i Holokaust, wskutek czego ucierpiała także Polska. Obejmuje ona też pierwszą wojnę światową i jej skutki. Obejmuje krzywdę ucieczki i wypędzenia Niemców po drugiej wojnie światowej. Obejmuje też wiążące międzynarodowo-prawne umowy od końca wojny, aż do traktatu o dobrych stosunkach, niemiecko-polskiego traktatu granicznego i wstąpienia Polski do UE – podkreślił Fabritius, deputowany bawarskiej CSU do Bundestagu.

10.09. W drugim wpisie Krystyna Pawłowicz odniosła się do Kongresu Kobiet, który odbywa się w tym roku w Poznaniu. „Przy pustej w połowie sali zebrane osoby – sądząc po tym haśle – debatowały albo o nasilającym się zagrożeniu i zniewoleniu Dekalogiem” – stwierdza Pawłowicz – „albo o tym, jak – na złość PiS-owi i swym facetom – przyjmować szariat w Polsce, a z nim przemiłych, delikatnych, dobrze wychowanych »gości« pani Merkel” – stwierdziła posłanka. I dodała „w końcu, niektóre kobiety są tego warte…”.
10.09. Służby ukraińskie wstrzymały do odwołania odprawy na przejściu granicznym Szeginie-Medyka. Na przejściu granicznym w Szeginie znajdował się Micheil Saakaszwili. Zwolennicy b. prezydenta Gruzji wdarli się na przejście graniczne w Szeginiach (Medyka po stronie polskiej), przerwali kordon oddziałów specjalnych i – jak poinformowali obecni na miejscu politycy – „wnieśli go na rękach” na Ukrainę. Saakaszwili udał się ze swoimi zwolennikami do Lwowa. Zapowiada, że planuje stamtąd marsz na Kijów.
10.09. Zasadne jest twierdzenie, że Rzeczypospolitej Polskiej przysługują wobec Republiki Federalnej Niemiec roszczenia odszkodowawcze, a twierdzenie, że roszczenia te wygasły lub uległy przedawnieniu jest nieuzasadnione – brzmi treść opinii Biura Analiz Sejmowych.

„W okresie drugiej wojny światowej Polska poniosła największe, w stosunku do całkowitej liczby ludności i majątku narodowego, straty osobowe i materialne ze wszystkich państw europejskich. Straty te nie wynikały tylko z działań wojennych, ale przede wszystkim z niemieckiej polityki okupacyjnej, w szczególności celowej i zorganizowanej eksterminacji ludności na okupowanych terenach państwa polskiego, a także z intensywnej eksploatacji społeczeństwa polskiego, w tym pracy przymusowej oraz celowego niszczenia mienia, m.in. zburzenia stolicy państwa polskiego Warszawy” – podkreślono w opinii BAS.

„W związku z tym zasadne jest twierdzenie, że Rzeczypospolitej Polskiej przysługują wobec Republiki Federalnej Niemiec roszczenia odszkodowawcze, a twierdzenie, że roszczenia te wygasły lub uległy przedawnieniu jest nieuzasadnione” – czytamy w dokumencie.

W analizie stwierdzono, że uwzględniając treść m.in. IV konwencji haskiej z 1907 r., ustalenia konferencji poczdamskiej oraz postępowanie Niemiec w stosunku do innych państw poszkodowanych w trakcie drugiej wojny światowej, polegające na zawieraniu z nimi umów i wypłacie odszkodowań „państwo niemieckie powinno skompensować państwu polskiemu szkody związane z okresem drugiej wojny światowej”.

10.09. Cierpliwość i konsekwencja zwycięża – podkreślił pod Pałacem Prezydenckim prezes PiS Jarosław Kaczyński, zwracając uwagę podczas obchodów 89. miesięcznicy katastrofy smoleńskiej, że Marsz Pamięci przeszedł dzisiaj ulicami Warszawy w spokoju.

– Tak się złożyło po dniu tragedii (po 10.04.2010 r.), że z różnych powodów nie mogłem uczestniczyć w tych manifestacjach, w tych mszach. Pierwszy raz byłem siedem lat temu i przed chwilą to sobie przypomniałem. Przypomniałem sobie jak wtedy daleko byliśmy od tego momentu, w którym jesteśmy dzisiaj. Jak ten nasz marsz przybliżył nas do zwycięstwa. Do tego momentu, w którym staną pomniki, w którym zostanie wyjaśniona prawda – powiedział Kaczyński.

– Spotykaliśmy się pod drodze z różnego rodzaju przeszkodami, ale ogromna większość tych marszów odbywała się. I dzisiaj, pomijając te okrzyki, na które nie warto zwracać uwagę, mieliśmy spokój. Cierpliwość i konsekwencja zwycięża – dodał prezes PiS.

Kiedy prezes PiS zaczął przemawiać zebrani w okolicy hotelu Bristol zaczęli skandować: „kłamca, kłamca”.

Kaczyński mówił: „O taką Polskę zabiegamy, o taką Polskę walczymy i bądźcie pewni, że będziemy mieli taką Polskę, że nikt nam nie narzuci woli z zewnątrz, że nawet jeżeli w pewnych sprawach pozostaniemy w Europie sami, to pozostaniemy i będziemy tą wyspą wolności, tolerancji, tego wszystkiego, co tak silnie było obecne w naszej historii”.

Podczas miesięcznicy smoleńskiej stołeczna policja wylegitymowała co najmniej kilkanaście osób. Zapowiada wnioski do sądu m.in. za zakłócanie legalnego zgromadzanie. Niewykluczone są także zarzuty o naruszenie nietykalności policjanta.

11.09. Prezydenckie ustawy dot. reformy sądownictwa mają wychodzić naprzeciw oczekiwaniom Polaków, którzy chcą naprawy wymiaru sprawiedliwości; prawo nie ma spełniać oczekiwań jednej grupy społecznej, czy politycznej, tylko służyć wszystkim – powiedział rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.
11.09. „Wiem, że w świecie polityki krąży wiele plotek, najróżniejszych sugestii, dociekań, kto i co za poszczególnymi ruchami się kryje, ale faktów jest niewiele. Mam nadzieję, że nic złego się nie dzieje, bo to świadczy o tym, że Andrzej Duda bardzo się zmienił. Wierzę, że jeśli chodzi o sprawy podstawowe, prezydent wciąż jest tym samym człowiekiem, którym był” – powiedział Piotr Gliński – „To nie jest zmiana na tyle poważna, by rozsadzała ten obóz. Wciąż jesteśmy zdecydowanie bardziej z sobą niż oddzielnie. A to oznacza, że nie ma mowy np. o budowaniu jakiegoś oddzielnego obozu politycznego przez prezydenta. Byłby to zresztą wielki, niewybaczalny błąd”.
11.09. Procedura powołania prezesa Trybunału Konstytucyjnego przez prezydenta RP nie może być przedmiotem kontroli w postępowaniu cywilnym – wskazał TK w uzasadnieniu wyroku. Oceny takiej – jak podkreślił – nie może dokonać także Sąd Najwyższy.

Sędzia TK Zbigniew Jędrzejewski, kontrolowane w postępowaniu cywilnym nie mogą być wszystkie elementy tej procedury powołania prezesa i wiceprezesa TK, w tym „procedura przedstawienia kandydatów prezydentowi przez Zgromadzenie Ogólne sędziów TK, jak i sam akt powołania”.

Wskazał, że procedura ta ma charakter ustrojowy i przyznanie w ustawie prawa do jej weryfikacji przez sąd naruszyłoby konstytucyjną zasadę równowagi władzy. – Oceny legalności powołania przez prezydenta prezesa oraz wiceprezesa TK nie może dokonać ani sąd powszechny, ani Sąd Najwyższy – podkreślił sędzia Jędrzejewski.

Zdanie odrębne złożył sędzia Leon Kieres.

11.09. Od jesieni część policjantów będzie testować kamery na mundurach – zapowiedział szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Pilotażowy program będzie dotyczył patroli interwencyjnych i funkcjonariuszy ruchu drogowego.

Szef MSWiA poinformował, również że w projektach paszportu nie znajdą się wizerunki Ostrej Bramy i Cmentarza Orląt Lwowskich.

11.09. „Biorąc pod uwagę przebieg zdarzenia z dnia 15 maja (2016 roku) oraz wyniki sekcji zwłok i przeprowadzonych badań dodatkowych, najbardziej prawdopodobne jest, że przyczyną śmierci Igora Stachowiaka była niewydolność krążeniowo-oddechowa w przebiegu arytmii po epizodzie excited delirium spowodowanego zażyciem środków psychoaktywnych” – napisano w opinii biegłych z sierpnia tego roku. Excited delirium to termin oznaczający ostry atak psychozy, który spowodowany jest nadużywaniem stymulantów np. kokainy lub amfetaminy.
12.09. Trzech sędziów SN badało pytanie prawne Sądu Apelacyjnego w Warszawie, który zadał je na kanwie wniosku b. prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego w trybie cywilnym, w sprawie umocowania sędzi Przyłębskiej „do dokonywania czynności za prezesa TK, jako stronę albo uczestnika postępowania cywilnego” oraz problemu, czy tę kwestię może oceniać sąd powszechny. SA wskazał m.in., że w grudniu 2016 r. nie została podjęta przewidziana w przepisach uchwała Zgromadzenia Ogólnego TK, przedstawiająca prezydentowi kandydatów na stanowisko prezesa, a w ZO TK z 20 grudnia 2016 r. nie uczestniczyli wszyscy sędziowie TK, którzy złożyli ślubowanie – brały zaś udział osoby, „które zostały wybrane przez Sejm VIII kadencji na obsadzone stanowiska sędziowskie”..
12.09. Na stronie Sejmu opublikowano ekspertyzę Biura Analiz Sejmowych dotyczącą reparacji wojennych. W opinii stwierdzono, że zasadne jest twierdzenie, że Rzeczypospolitej Polskiej przysługują wobec Republiki Federalnej Niemiec roszczenia odszkodowawcze.
12.09. Nie będzie żadnej kary dla dyrektora biura wojewody lubelskiego za skandaliczne słowa o Michale Bonim. Tomasz Sonntag usunął post, złożył wyjaśnienia na piśmie i zadeklarował przeprosiny. Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek uważa sprawę za zamkniętą.

Wpis informował: „Dla TW „Znak”, po takiej prezentacji, widzę jedno wyjście… sąsiedni pokój… cichy strzał w skroń… tak kiedyś załatwiano sprawy honorowo, ale my żyjemy… niestety, dziś”

12.09. Dowód jest jednoznaczny. Rzeczpospolita Polska naruszyła postanowienie wiceprezesa Trybunału (ws. zakazu wycinki) – powiedziała Hermann, pokazując obrazy satelitarne i zdjęcia z Puszczy, które KE otrzymała od przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego.

Pełnomocniczka KE Katarzyna Hermann powiedziała w trakcie posiedzenia, że Komisja Europejska wnosi do Trybunału o „podjęcie wszelkich koniecznych środków tymczasowych”, aby nałożyć na Rzeczpospolitą Polską karę za naruszenie postanowienia wiceprezesa Trybunału ws. nakazu wstrzymania wycinki.

12.09. Posłowie Jan Mosiński i Paweł Lisiecki z Prawa i Sprawiedliwości zawiadamiają prokuraturę w sprawie willi generała Wojciecha Jaruzelskiego. Nieruchomość stołeczny ratusz sprzedał rodzinie Jaruzelskich z 93-procentową bonifikatą.

Willa przy ulicy Ikara 5 na warszawskim Mokotowie należała przed wojną do rodziny Przedpełskich. Dawni właściciele stracili ją przez dekret Bieruta. W 1973 roku nieruchomość zajął generał Wojciech Jaruzelski. Poseł Paweł Lisiecki z Prawa i Sprawiedliwości powiedział, że „mieliśmy do czynienia z pewnego rodzaju zmową po to, aby prawowitych właścicieli pozbawić tej nieruchomości”.

12.09. Na skutek mojego sprzeciwu pan minister Macierewicz zmodyfikował swój postulat. Już nie oczekuje, że rektor będzie powoływał prorektora czy dziekanów na wniosek Ministra Obrony Narodowej – to byłoby równoznaczne ze wskazywaniem tych osób przez ministra – tylko w porozumieniu z MON. To jest zasadnicza różnica”.powiedział wicepremier, szef resortu nauki Jarosław Gowin. Wpływ MON na wybór władz tej uczelni będzie mniejszy niż przewidywał projekt ustawy.
12.09. Paweł Adamowicz złożył zeznania przed komisją parlamentarną. Zeznał m.in., że o Amber Gold dowiedział się z mediów – „nikt mnie nie ostrzegał”. Samą komisję nazwał „komisją do grillowania”.
12.09. Sąd Najwyższy odmowówił odpowiedzi na pytanie prawne ws. umocowania Julii Przyłębski jako prezes Trybunału Konstytucyjnego.
12.09. Zbigniew Ziobro podjął decyzję o odwołaniu przed upływem kadencji trzech wiceprezes Sądu Okręgowego w Warszawie. Chodzi o sędzię Beatę Najjar, sędzię Ewę Malinowską oraz sędzię Marię Dudziuk. W związku z wczorajszą decyzją Zbigniewa Ziobry rezygnację złożyła też rzeczniczka prasowa sądu.

Sędziowie widzą w tym rękę swego dawnego kolegi, dziś wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka. Jako sędzia był z szefostwem sądu ostro skonfliktowany.

13.09. Szef klubu PiS Ryszard Terlecki, rzecznik PiS Beata Mazurek, szef sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka Stanisław Piotrowicz oraz poseł Arkadiusz Mularczyk przybyli przed godz.13.30. na spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą ws. projektów ustaw o SN i KRS.
13.09. Robert Winnicki ogłosił, że rozpoczął zbiórkę podpisów pod wnioskiem o odwołanie Adama Bodnara. Już wiadomo, że pismo zostało podpisane przez Jana Klawitera z Prawicy RP.
13.09. Ogłoszono, że od 15 wrzesnia prezes PiS Jarosław Kaczyński rozpoczyna serię czterech spotkań z posłami PiS z poszczególnych regionów. W tym celu zgrupowano po kilka województw w cztery regiony. Przy takim podziale na spotkania będzie zapraszanych po ok. 70 posłów z danego regiony.
13.09. Niemiecka policja zatrzymała 40 Irakijczyków, którzy nielegalnie przedostali się do Niemiec przez granicę z Polską w okolicach Łęknicy. Migranci twierdzą, że przemytnicy w nocy przywieźli ich ciężarówką w okolice przejścia granicznego.
13.09. Antoni Macierewicz spotkał się z minister ds. sił zbrojnych Francji Florence Parly. Rozmowy w Paryżu dotyczyły okrętów podwodnych dla Marynarki Wojennej w Polsce w ramach programu ORKA.
13.09. Lider PO Grzegorz Schetyna zwrócił się, podczas spotkania, z prośbą do prezydenta Andrzeja Dudy, by zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego ws. działalności i powiązań szefa MON Antoniego Macierewicza.
13.09. W marcu rząd sugerował wprowadzenie programu 10000+, czyli wsparcie jednorazowe dla tych emerytów, którzy pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego, pozostaliby na rynku pracy. Miało to być nawet 10.000 zł dla tych, którzy pracowaliby dłużej przez dwa lata. Dziś temat zniknął, a wicepremier i minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki zrzuca odpowiedzialność na minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietę Rafalską.
13.09. „Uważamy, że środowe spotkanie w Pałacu Prezydenckim to początek konsultacji społecznych, zachęcamy prezydenta do wysłania projektów ustaw o SN i KRS także do konsultacji z organizacjami pozarządowymi, związkami zawodowymi, organizacjami pracodawców”. – powiedział lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz po rozmowie z Andrzejem Dudą.

– Potwierdziły się nasze najgorsze obawy. Mianowicie propozycje prezydenta, jakie wynikają z tych konsultacji, są takie, że polityczną rolę ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego zastąpi prezydent – powiedział Petru. – Będziemy mieli do czynienia z ustawami o SN i KRS, które jednak doprowadzą do upolitycznienia wymiaru sprawiedliwości w Polsce, tylko w postaci prezydenta – dodał.

Petru podkreślił, że w trakcie rozmów przedstawiciele Nowoczesnej zwracali uwagę prezydentowi, że propozycje, które chce przedłożyć, są niekonstytucyjne. – Zmiany idą w kierunku, który nie tak dawno zawetował – ocenił lider Nowoczesnej.

25.09. Komisja Europejska przedstawiła na posiedzeniu unijnych ministrów ds. europejskich informacje dotyczące procedury praworządności, jaką prowadzi wobec Polski.
01.10. Wchodzi w życie ustawa dezubekizacyjna obniżająca emerytury byłych funkcjonariuszy służb, którzy choć jeden dzień służyli w organach bezpieczeństwa PRL. Od decyzji odwołało się jednak około osiem tysięcy osób.
25.10. – Co może myśleć o polskiej armii młody, zdolny człowiek, do którego wciąż docierają sprzeczne informacje o priorytetach wojska, o jego sile i znaczeniu, o ciągłych reformach w strukturach dowodzenia w siłach zbrojnych? Czyż nie będzie stawiał pytań: jaki jest sens i czy warto być żołnierzem? – powiedział w trakcie swojego kazania bp Guzdek, które wygłosił na mszy w 99. rocznicę utworzenia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
30.10. KRS postanowiła nie powoływać 265 asesorów, którzy we wrześniu br. odebrali akty mianowania od ministra Zbigniewa Ziobry na czas nieokreślony. KRS skorzystała z prawa do wyrażenia sprzeciwu co do powierzenia asesorowi obowiązków sędziego. Uzasadniła swoją decyzję brakami formalnymi – m.in. brakiem zaświadczeń lekarskich i psychologicznych.
03.11. Nie odbyło się spotkanie kierownictwa PiS dotyczące rekonstrukcji rządu. Zostało przełożone ze względu na stan zdrowia Jarosława Kaczyńskiego.
06.11. Premier Beata Szydło przedstawiła szefowi PiS plan rekonstrukcji rządu, która będzie miała charakter strukturalny. Rzecznik rządu Rafał Bochenek poinformował: „zmiany personalne w składzie Rady Ministrów będą wynikiem zaproponowanych zmian strukturalnych”.
07.11. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiedziało nowelizację ustawy o kombatantach, która pozbawi prawa do przewidzianych w niej świadczeń osoby nieposiadające żadnych zasług dla niepodległości Polski czy wręcz podejmuje działania przeciwko polskim obywatelom.
07.11. Z udziałem ministra środowiska Jana Szyszki oraz ojca Tadeusza Rydzyka, odbyło się uroczyste podpisanie dwóch pierwszych umów na dofinansowanie na wytwarzania energii ze źródeł geotermalnych. Dzięki nim Geotermia Podhalańska dostanie 12,2 mln zł, a Geotermia Toruń 19,5 mln zł.
08.11. Spotkanie kierownictw partii Zjednoczonej Prawicy: PiS, Porozumienia i Solidarnej Polski. Jarosław Gowin: „To było dobre spotkanie, bez konkluzji personalnych. Jest zgoda co do tego, że musi być rekonstrukcja”.

W siedzibie partii pojawili się Piotr Gliński, Patryk Jaki, Antoni Macierewicz, Adam Bielan, Jarosław Gowin i pozostali ministrowie oraz ważniejsi posłowie. Dzisiaj rozstrzygnie się przyszłość ministrów wobec których zgłaszano najwięcej uwag. W tej grupie są m.in. minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, szef MSZ Witold Waszczykowski oraz minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

08.11. Sejm nie zajął się projektem ws. ograniczenia handlu w niedziele. Informację o tym, że punkt ten nie znalazł się w porządku obrad, przekazał wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka.
08.11. Program modernizacji polskiej armii nie przyspiesza – wynika z opublikowanego raportu Najwyższej Izby Kontroli. W skontrolowanych przez NIK jednostkach stwierdzono brak sprzętu lub przestarzałe wyposażenie, co piąty budynek wymaga generalnego remontu, a mienie wojskowe nie jest należycie chronione.
08.11. Sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych odrzuciła dziś wniosek PO, aby na posiedzeniu Sejmu rząd przedstawił informację w sprawie wejść policji do siedzib kobiecych organizacji pozarządowych dzień po „czarnym wtorku”. Za wnioskiem było dziewięciu posłów, przeciw 13, nikt nie wstrzymał się od głosu.
08.11. Na wniosek Marka Sowy z Nowoczesnej, Sejm uczcił dziś minutą ciszy pamięć Piotra Szczęsnego – mężczyzny, który w zeszłym miesiącu podpalił się przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie. Krystyna Pawłowicz jako jedyna nie wstała z miejsca, aby oddać hołd zmarłemu. Z ław Prawa i Sprawiedliwości miało też być słychać okrzyki „hańba”.
08.11. Nie żyje mężczyzna, który wczoraj około godz. 12 podpalił się w pobliżu Sądu Rejonowego w Rzeszowie. 40-latek zmarł przed godz. 10 w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 przy ul. Lwowskiej.
08.11. Ministerstwo Zdrowiz przygotowało film propagandowy: w nieco ponad 20-sekundowym filmie widzimy gromadkę królików bawiących się na łące i – za pośrednictwem głosu lektora – udzielających Polakom rad, jak „zadbać o liczne potomstwo”.
„Chcesz poznać nasz sekret? Po pierwsze: dużo się ruszamy. Po drugie: zdrowo jemy. Po trzecie: nie stresujemy się, kiedy nie musimy. I po czwarte: nie używamy sobie. Więc jeśli chcesz kiedyś zostać rodzicem, weź przykład z królików. Wiem, co mówię. Ojciec miał nas sześćdziesięcioro troje. Wspieramy zdrowy styl życia: ministerstwo zdrowia” – słyszymy w spocie.
Kampania kosztowała 2,7 miliona złotych i ma być emitowana w najlepszym czasie antentowym.
09.11. Krystyna Pawłowicz jako jedyna nie wstała z miejsca, aby oddać hołd zmarłemu Piotrowi Szczęsnemu.
„W Sejmie była z zaskoczenia chwila ciszy-pułapka sprawców. Nie przeprosili jednak swej ofiary. Wykorzystali ją też po śmierci” – pisała na swoim społecznosciowym profilu.
„Czy poseł Sowa był na pogrzebie? Czy poprzestał na sejmowo-medialnym pokazie hipokryzji?” – pytał także. Tyle że pogrzeb Piotra Szczęsnego odbył się dopiero 14 listopada.
09.11. „Krajowa Rada Sądownictwa zamiast zajmować się sprawami, do których została powołana zajmuje się polityką”- oceniła prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska odnosząc się do sprawy asesorów sądowych
09.11. „Jestem absolutnie przekonany, że zmiany w sądownictwie są konieczne. Formuła KRS – co pokazała sprawa z asesorami – jest absolutnie nie do przyjęcia, ona się całkowicie wyczerpała” – powiedział prezydent Andrzej Duda.
09.11. Ks. Adam Boniecki upomniany z powodu wystąpień medialnych.
„Analiza wypowiedzi ks. Bonieckiego i reakcji na nie pokazują, że stają się one źródłem kolejnych rozdarć wśród wiernych Kościoła katolickiego” – czytamy w komunikacie Prowincji Polskiej Zgromadzenia Księży Marianów. Jak poinformowano, przełożony prowincji udzielił ks. Bonieckiemu upomnienia.

09.11. Prezes IPN Ukrainy Wołodymyr Wiatrowycz ocenił, że nowe tablice na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie na cześć obrońców osiedli polskich Wołynia i Małopolski Południowo-Wschodniej to „upamiętnienie czekistów”.
Tablice poświęcone są żołnierzom walczącym z UPA.
09.11. Premier wystąpiła na zorganizowanym na Zamku Królewskim w Warszawie przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych XV Forum Polityki Zagranicznej.
Beata Szydło podkreśliła, że obecnie rządzący zapowiadali, iż uczynią Polskę krajem bezpiecznym, będą „aktywnie zabiegać o polskie interesy w Unii Europejskiej” oraz że „mocną stroną polskiej polityki zagranicznej będzie jej silne osadzenie we współpracy regionalnej oraz że zacznie ona odzwierciedlać oczekiwania i ambicje obywateli Rzeczpospolitej”.
09.11. „Jesteśmy gotowi gościć u siebie nowe centrum dowodzenia NATO” – powiedział w Brukseli minister obrony Antoni Macierewicz. Decyzje co do konkretnej lokalizacji nowych centrów dowodzenia mają zapaść na spotkaniu ministrów obrony Sojuszu w lutym 2018 r.
09.11. „Nie wiem kto to wymyślił i czemu ma to służyć. Nie trzeba być prawnikiem, by widzieć, że jest to rozwiązanie niekonstytucyjne – tak minister spraw zagranicznych komentuje pomysł powołania Rady Służby Zagranicznej. Taką opinię minister wyraził też w liście do wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego.
09.11. Odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o Służbie Ochrony Państwa. Nowa formacja, mająca zastąpić Biuro Ochrony Rządu, będzie się zajmować ochroną najważniejszych osób w państwie i zagranicznych delegacji, a także kluczowych obiektów dla funkcjonowania państwa.
09.11. Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Ministerstwem Finansów pracuje nad projektem rozporządzenia znoszącego system banderolowania win. Projekt ma być gotowy do końca roku. Jak powiedziała dzisiaj wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz doprowadzi to do spadku cen wina i kosztów jego produkcji.
09.11. Dyskusja na komisji ustawodawczej i spraw zagranicznych dot. ustawy o Służbie Zagranicznej.
Poseł Tarczyński z PiS krzyczy do dziennikarza: „A kim pan jest, żeby doradzać PO?”. Poseł Arent pyta: „Pan to w ogóle kto jest?”. Dziennikarz: Dzień dobry, Paweł Wroński, „Gazeta Wyborcza”. Posłanka PiS Joanna Lichocka: „Ty, gościu, uważaj, bo się doigrasz…”
09.11. Posłowie w bloku głosowań odrzucili wniosek posłów PO o informację rządu nt. powiązań szefa MON Antoniego Macierewicza z osobami wskazanymi w książce Tomasza Piątka pt. „Macierewicz i Jego Tajemnice”. Za przedstawieniem informacji było 167 posłów, 240 było przeciw, a 17 wstrzymało się od głosu.
09.11. Posłowie poparli dziś powołanie Instytutu Solidarności i Męstwa upamiętniającego osoby zasłużone dla narodu polskiego. Wcześniej zaakceptowano większość poprawek wniesionych do projektu ustawy m.in. zmieniających nazwę instytutu.
Za ustawą głosowało 259 posłów, przeciw było 163, od głosu wstrzymało się czterech posłów. Wcześniej odrzucono wniosek o odrzucenie ustawy. Posłowie poparli zaś poprawki dookreślające działalność powoływanej instytucji m.in. wprowadzenie kadencyjności jej kierownictwa. Przyjęto także zmiany dotyczące nazwy instytucji z proponowanego przez wnioskodawców Instytutu Solidarności i Odwagi na Instytut Solidarności i Męstwa. Poparto również poprawkę w sprawie powołania nowego odznaczenia „Virtus et Fraternitas”, które na wniosek instytutu nadawałby prezydent RP.
09.11. „Niezmiennie stoimy na stanowisku, że zasada nienaruszalności granic musi być obowiązująca, nie tylko w UE, ale na terenie całej Europy” – powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński podczas czwartkowego spotkania z prezydentem Gruzji Giorgim Margwelaszwilim.
10.11. Wicemarszałek Ryszard Terlecki z PiS-u miał nazwać w trakcie wczorajszej debaty posła PO Sławomira Nitrasa „pajacem”. W Sejmie doszło do awantury w trakcie debaty nad projektem o Straży Marszałkowskiej.
10.11. PiS przedstawiło szczegóły zmian dotyczących działania samorządów. Najważniejszą zmianą jest dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Partia rządząca planuje też reformę Państwowej Komisji Wyborczej.
10.11. Minister Zbigniew Ziobro w nocy odwołał co najmniej pięciu prezesów sądów na Śląsku. Jak podaje Wirtualna Polska, zmiany personalne dotyczą prezesów sądu apelacyjnego, okręgowego i rejonowego w Katowicach, rejonowego w Siemianowicach i okręgowego w Gliwicach. Dodatkowo do zmiany doszło na stanowisku prezesa Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie.
10.11. Pracownicy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów opublikowali na Twitterze oraz na swojej stronie internetowej wpis, w którym podali błędną informację związaną ze spotkaniem premier Szydło z Michelem Barnierem.

Błąd polegał na podaniu niewłaściwej informacji dot. piastowanej przez niego pozycji. Został nazwany komisarzem ds. rynku wewnętrznego i usług, choć nie pełni tej funkcji już od kilku lat. Obecnie pracuje jako unijny negocjator ds. Brexitu. Komisarzem ds. rynku wewnętrznego i usług jest zaś od 2014 roku Elżbieta Bieńkowska.

10.11. Zbigniew Sipiera – wojewoda mazowiecki – zdecydował o dekomunizacji nazw warszawskich ulic. Najważniejszą zmianą będzie zastąpienie dotychczasowej al. Armii Ludowej, aleją Lecha Kaczyńskiego.
10.11. Laureaci konkursów na pomniki ofiar katastrofy smoleńskiej i prezydenta Lecha Kaczyńskiego otrzymali nagrody i wyróżnienia.
10.11. Andrzej Błasik w Smoleńsku poległ śmiercią bohatera – podkreślił minister obrony Antoni Macierewicz, przemawiając nad trumną generała. Dziś gen. Błasik spoczął ponownie na warszawskich Powązkach, po ekshumacji zarządzonej przez prokuraturę.
10.11. Kolejne spotkanie Pawła Muchy ze Stanisławem Piotrowiczem, poświęcone prezydenckim projektom ustaw o SN i KRS. – Jest zgoda, żeby zachować warunki brzegowe, o których mówił pan prezydent – powiedział Stanisław Piotrowicz.
10.11. Lider PiS uczestniczył w Marszu Pamięci, który po mszy w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela przeszedł Krakowskim Przedmieściem przed Pałac Prezydencki. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli na plac Piłsudskiego, gdzie złożyli kwiaty przed pomnikiem marszałka oraz przed Grobem Nieznanego Żołnierza. „Zakończył się konkurs na pomnik ofiar katastrofy. Przed nami ostatnie rozstrzygnięcia co do pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Ale wiemy już gdzie, wiemy jak i jestem przekonany, że 10 kwietnia przyszłego roku te pomniki staną. I że będziemy znali prawdę”.

– „To jedyna droga ku Polsce, która będzie nam wszystkim, a także dzieciom i wnukom tego pokolenia zapewniała bezpieczeństwo, dobrobyt, siłę godność. Poczucie,że być Polakiem, to znaczy być kimś ważnym; to znaczy być kimś, kto w Europie znaczy; być kimś, kto w dzisiejszej chorej Europie pokazuje drogę do uzdrowienia, do powrotu do fundamentalnych wartości, do prawdziwej wolności, do zwycięstwa i umocnienia naszej, opartej o chrześcijaństwo cywilizacji. Polska ma taką siłę. Wykorzystajmy ją „- apelował Kaczyński.

11.11. Ks. Rytel-Andrianik, rzecznik Episkoparu” przytoczył przesłanie biskupów wyrażone w dokumencie społecznym „Chrześcijański kształt patriotyzmu” – „Potrzebny jest w naszej ojczyźnie dobrze nam znany z historii patriotyzm otwarty na solidarną współpracę z innymi narodami i oparty na szacunku dla innych kultur i języków. Patriotyzm bez przemocy i pogardy. Patriotyzm wrażliwy także na cierpienie i krzywdę, która dotyka innych ludzi i inne narody.”
11.11. – Polacy wspólnie wywalczyli niepodległość. To święto wszystkich Polaków, a nie jednej partii. Żaden polityk w Polsce nie miał i nie będzie miał monopolu na patriotyzm. Jestem przekonany, że to święto można obchodzić z uśmiechem, bez zaciśniętych pięści i wrogich okrzyków – mówił Donald Tusk na lotnisku Chopina w Warszawie. Były premier weźmie udział w obchodach święta niepodległości na zaproszenie Andrzeja Dudy. Jak powiedział Tusk, w tym roku zaproszenie było bardziej serdeczne.

– Przyjechałem po to, żeby powiedzieć wszystkim pozytywnie myślącym rodakom: nie jesteście sami, jest nas bardzo dużo, a wasza osobista, każdej i każdego z was osobista niepodległość jest najlepszą gwarancją niepodległości naszej ojczyzny – stwierdził Tusk dodając, że osobista niepodległość jest gwarantem niepodległości. Były premier powiedział, że historia odzyskania niepodległości uczy nas, że kto budzi konflikty wewnętrzne, naraża Polskę na zewnętrzne ryzyko

11.11. Na trasie Marszu Niepodległości policja spacyfikowała kontrmanifestację Obywateli RP.

Policja podjęła interwencję wobec ok. 20 osób, które naruszyły przepisy prawa o zgromadzeniach. Zostali oni doprowadzeni do jednej z pobliskich komend, będą wobec nich prowadzone czynności związane z przepisami o naruszeniu ustawy o zgromadzeniach i propagowania faszyzmu – poinformował rzecznik Komendy Stołecznej Policji komisarz Sylwester Marczak.

– Należy pokreślić, że policja dokonała interwencji bezprawnie. Interwencji dokonano w związku z rzekomym „zakłócaniem zgromadzenia cyklicznego”, tyle, że tzw. Marsz Niepodległości jeszcze się nie zaczął, zaczął się o godz. 15, a policja dokonała interwencji o 14.40. Obywatele RP nie przebywali na trasie marszu – podkreślili Obywatele RP.

11.11. We Wrocławiu w ramach uroczystości upamiętniających 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, odbył się m.in. Wielki Marsz Polski Niepodległej. Na czele pochodu stanęli Piotr Rybak,objęty dozorem elektronicznym za spalenie kukły Żyda oraz były ksiądz Jacek Międlar, który był oskarżony o nawoływanie do nienawiści do Żydów i Ukraińców.

Na wysokości ul. Świdnickiej chuligani zaczęli rzucać racami i petardami w grupę kontrmanifestantów, którzy trzymali transparent z napisem „Tu są granice przyzwoitości”. Jedna osoba została ranna.

Nadinsp. Jarosław Szymczyk – komendant główny Policj – poinformował, że w całym kraju nie odnotowano żadnych incydentów.

11.11. Prezydent Andrzej Duda rozmawiał przez telefon z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką, który złożył życzenia z okazji Dnia Niepodległości – poinformował PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Uzgodnili spotkanie Komitetu Konsultacyjnego w przyszłym tygodniu w kontekście planowanej wizyty w Charkowie.