[Kronika Dolnośląska] maj 2017r.




1 maja
Wojewoda Kamil Krzysztof Zieliński wręczył ks. Janowi Pryszczewskiemu jedno z najważniejszych odznaczeń w państwie Złoty Krzyż Zasługi. Prałat jest obecnie rezydentem przy par. św. Józefa Robotnika w Wałbrzychu.

39-letni mężczyzna wypłynął ze Świdnicy w stronę Zalewu Mietkowskiego i ślad po nim zaginął.

2 maja
Dwieście pięćdziesiąt metrów miała biało – czerwona flaga, którą we wtorek legniczanie rozwinęli w centrum miasta. W ten sposób uczcili obchodzony w kraju już po raz trzynasty Dzień Flagi.

Z okazji Święta Flagi na Placu Ratuszowym w Jeleniej Górze odbył się festyn rodzinny, którego główną częścią był koncert w Biurze Wystaw Artystycznych. Nie zabrakło warsztatów i atrakcji dla najmłodszych. Każdy mieszkaniec miasta mógł zaopatrzyć się w biało-czerwoną flagę a także skosztować biało-czerwonej zupy pomidorowej.

3 maja
Wałbrzyskie uroczyste obchody 226. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęła zbiórka uczestników na Placu Magistrackim, skąd w towarzystwie pocztów sztandarowych i orkiestry dętej uczestnicy wyruszyli do kościoła pw. Św. Aniołów Stróżów, gdzie odbyła się uroczysta Msza Św. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali na Plac Kościelny, aby pod Pomnikiem Niepodległości złożyć kwiaty. O tym jak ważny jest to dzień i jakie ma znaczenie mówili na Placu Kościelnym Kamil Zieliński – Wicewojewoda Dolnośląski Roman Szełemej – Prezydent Wałbrzycha.

Wałbrzych może mieć nową unikatową atrakcję turystyczną związaną z górnictwem. Rozpoczęto przygotowania do ponownego uruchomienia trasy w Lisiej Sztolni. Nie będzie to proste. Obiekt będzie trzeba najpierw przebadać pod kątem zagrożeń i potrzebnych nakładów finansowych.

Blisko 140 rekonstruktorów, kilkanaście historycznych pojazdów, oryginalną broń z czasów II wojny światowej i zaawansowane efekty pirotechniczne – to wszystko można było zobaczyć podczas finałowej rekonstrukcji tegorocznego Rajdu Arado na Wzgórzu Kościuszki w Jeleniej Górze.

Przemówieniem, narodowymi tańcami i uroczystą mszą św. uczczono w Świdnicy święto Konstytucji 3 Maja.
Tradycyjnie obchody odbyły się na osiedlu Młodych, tym razem na wyremontowanym placu przykościelnym. Po przywitaniu licznie zgromadzonych gości, głos zabrała prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska

4 maja
Wrocław: nad ranem obsunęło się nadbrzeże Odry przy ul. Michalczyka. Do osuwiska wpadł autobus przerobiony na punkt sprzedaży żywności, a samochód marki Seicento nad nią zawisł. Nikt nie został ranny.

Legnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zdecydowało się na rozbiórkę części swojej siedziby przy ul. Nowodworskiej. Prace ruszyły przed majowym długim weekendem. Chodzi o cztery piętra budynku, który od prawie 30 lat stoi w stanie surowym. Doprowadzenie budowy do końca pochłonęłoby przynajmniej kilka milionów złotych.

18 685 maturzystów z Dolnego Śląska w tym 5 556 z Wrocławia przystąpiło 4 maja do najważniejszego egzaminu w swoim życiu, czyli do matury.

5 maja
Z okazji 20-lecia uchwalenia Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, Świdniczanie spotkali się by wspólnie odczytać wersy tego najważniejszego aktu prawnego naszej ojczyzny.
Uczymy się o niej, ale czy znamy jej treść? – pytał dziś radny Marcin Paluszek, inicjator akcji „Świdniczanie czytają Konstytucję”. Wszyscy wspólnie– przedstawiciele władzy, pracownicy przeróżnych organizacji, dziennikarze, młodzież, dzieci, mieszkańcy Świdnicy – spotkali się dziś pod Miejską Biblioteką Publiczną, a każdy miał szansę przeczytać i posłuchać zapisów Ustawy Zasadniczej. Dla każdego uczestnika czekał także jej darmowy egzemplarz.

Jeleniogórska Prokuratura Okręgowa wszczęła śledztwo w sprawie śmierci Magdaleny Żuk. Pochodząca ze Zgorzelca 27-latka mogła zostać zamordowana w Egipcie, gdzie wyjechała wczasy. Do tragedii w bardzo tajemniczych okolicznościach doszło w niedzielę, 30 kwietnia.

Odznaczenia oraz nagrody finansowe wręczył szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak strażakom, którzy 8 kwietnia brali udział w akcji ratunkowej podczas katastrofy budowlanej w Świebodzicach.

6 maja
W Teatrze Zdrojowym w Polanicy-Zdroju odbył się recital Mariusza Kiljana z zespołem w programie „20 najśmieszniejszych piosenek świata”.
Spektakl przygotowany był w formie recitalu, w którym wystąpił zespół muzyczny wraz z dwoma aktorami: Adamem Cywką, który zagrał lekarza psychologa i psychiatrę i Mariuszem Kiljanem który zagrał wszystkie problemy schizofreników. Premiera odbyła się 11 lat temu na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego we Wrocławiu.

7 maja
W niedzielę po południu doszło do awarii magistrali wodociągowej na ul. Komuny Paryskiej we Wrocławiu. W związku z awarią w dużej części miasta wystąpiły przerwy w dostawie wody lub zostało obniżone ciśnienie.

W jednostce wojskowej 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej w Kłodzku odbyła się uroczystość jubileuszowa z okazji 10 rocznicy utworzenia batalionu.

8 maja
Atak wilków na gospodarstwo na Dolnym Śląsku. W Gromadce koło Chojnowa wataha przedarła się przez ogrodzenia i zagryzła 20 owiec.

9 maja
W wałbrzyskim Aqua Zdroju odwiercono studnię. Źródło pozwoli dostarczyć 5 metrów sześciennych wody na godzinę. Miejska spółka chce ją wykorzystywać do celów gospodarczych.

Firma Budrim, która wygrała przetarg na budowę drogi dojazdowej wraz parkingiem przy Szkole Podstawowej nr 7 w Legnicy, rozpoczęła roboty. W ramach tej inwestycji zbudowane zostaną m.in.: droga dojazdowa, parking z kostki betonowej z miejscami postojowymi dla autobusów i osób niepełnosprawnych, oświetlenie (kilkanaście lamp), sieć Legman i tereny zielone.

11 maja
„Tramwaj zwany pożądaniem” kursował po Wrocławiu. Sekstramwaj woził studentów na imprezy na Wittigowie. W środku edukatorzy odpowiadali na pytania dotyczące seksu i chorób przenoszonych drogą płciową. Specjalne kursy odbyły się w ramach Medykaliów, czyli juwenaliów Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

W Legnicy rozpoczęły się Dni Pionierów.

12 maja
W Świdnicy miała miejsce koronacja obrazu matki Boskiej Świdnickiej „Uzdrowienia Chorych”. Uroczystość była zarazem wotum za stulecie objawień w Fatimie i symbolizowała oddanie w opiekę Matki – Świdnicy i całej Diecezji. Celebrę prowadził Biskup Świdnicki Ignacy Dec.

13 maja
Inscenizację bitwy pod Strugą (15 maja 1807r.) zorganizowały wspólnie samorządy Szczawna i Starych Bogaczowic, uzdrowisko Szczawno Zdrój Jedlina oraz właściciele pałacu Struga. Do bitwy doszło, kiedy Prusacy wycofywali się spod Wrocławia, a wojsko napoleońskie nadeszło od Strzegomia. Francuzi wykorzystali polskie oddziały: w wyniku potyczki polscy ułani roznieśli oddział pruski.

16 maja
W wałbrzyskiej dzielnicy Sobięcin ruszyła budowa obserwatorium astronomicznego. Inwestycję rozpoczęły Siostry Niepokalanki, które prowadzą tam szkołę dla dziewcząt.

17 maja
Wałbrzych – przy bramie lubiechowskiej w parku książańskim (obok Mauzoleum) uroczyście otwarto Aleję Rodziny Hochbergów.

17 maja
Marcin Krzyżanowski nie jest już szefem klubu Prawa i Sprawiedliwości w radzie miasta we Wrocławiu. Zastąpił go na tym stanowisku Robert Pieńkowski.

17 maja
Po śmierci prawosławnego duchownego Jeremiasza zebrał się specjalny Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, pod przewodnictwem Jego Eminencji, Wielce Błogosławionego Sawy, Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski.

Biskupi postanowili, że nową głową diecezji zostanie biskup Jerzy, do tej pory prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego i biskup diecezji warszawsko-bielskiej.

18 maja
W w Mąkolnie na Dolnym Śląsku, na terenie jednej z fabryk, doszło do wybuchu prochu strzelniczego. Zawalił się jeden z budynków produkcyjnych, zginęły na miejscu 2 osoby, 15 zostało rannych.

18 maja
1400 osób ewakuowano w nocy z centrum wysyłkowego Amazon w Bielanach Wrocławskich. Zapalił się jeden z regałów, ale szybko zadziałała instalacja gaśnicza. Na miejscu pracowało 5 zastępów straży.

18 maja
Nadzór budowlany wstrzymał budowę reaktora do spalania odpadów w zakładzie utylizacji śmieci w Kostrzycy koło Jeleniej Góry. Przeciw instalacji protestują okoliczni mieszkańcy, ale to nie protesty, a budowa większej hali niż zezwalał projekt spowodowała wstrzymanie prac.

18 maja
17 jednostek strażaków z całego powiatu gasiło pożar na przedmieściach Legnicy. Płonęło składowisko śmieci.

18 maja
Dąb, którego mieszkańcy nazywają „Romanem”, usechł. To był już drugi „Roman”. Na rondzie wjazdowym do Wałbrzycha zasadzono go w listopadzie 2015 roku. Pierwszy się nie przyjął, więc za drugim razem zastosowano inną metodę. Specjaliści tłumaczyli, że pod dębem został wykonany dodatkowy drenaż. Obawy jednak były już wtedy, bo ponad 30-letnie drzewo ważyło 3 tony i miało 8,5 metra wysokości.

26 maja
Wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak unieważnił decyzję zarządu województwa o odwołaniu Cezarego Morawskiego ze stanowiska dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu. Zdaniem Urzędu Wojewódzkiego, nie ma przesłanek do tego, by łączyć osobę dyrektora np. z niską frekwencją na przedstawieniach albo obwiniać za złą politykę kadrową.

26 maja
Zuchwali złodzieje, pod osłoną nocy, ukradli z miejskiego parku… podświetlaną fontannę. Sprawców nikt nie widział, w okolicy nie ma kamer, więc po nowej, wartej 50 tysięcy złotych fontannie ślad zaginął.

26 maja
Ponad trzy miliardy złotych będzie kosztował ostatni odcinek trasy S-3. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk ogłosił właśnie na budowie drogi w Bolkowie, że rozpoczynają się procedury przetargowe na wyłonienie wykonawcy. Chodzi o fragment właśnie z Bolkowa do granicy z Czechami.

27 maja
Podpisano umowę na budowę w wieży widokowej na najwyższym szczycie Gór Wałbrzyskich – Górze Borowej.

28 maja
Dramatyczna akcja ratunkowa na Śnieżce – na szczycie góry lądował helikopter LPR z lekarzem na pokładzie, wezwanym do udzielenia pomocy około 50 letniej turystce.W akcji uczestniczyło tez 10 ratowników Karkonoskiej grupy GOPR.

31 maja
Arcybiskup Senior Ksiądz Kardynał Henryk Gulbinowicz laureatem Nagrody Jana Nowaka Jeziorańskiego w 2017 roku. Ksiądz kardynał był Metropolitą Wrocławskim w latach 1976 – 2004.