Zespół pałacowy, Struga

Pałac w Strudze

Pałac w Strudze


NE: 50.822963, 16.226062, ZOBACZ NA MAPIE
332.28 – Pogórze Wałbrzyskie
Pałac w Strudze – to zespół pałacowy z okazałym budynkiem mieszkalnym powstałym prawdopodobnie z rozbudowy renesansowego dworu lub zameczku wzniesionego w 2. poł. XVI w. Istnieje domniemanie, że pierwotnie w miejscu pałacu stała tzw. wieża obronna.

W XVII w. i ok. 1730r zespół został powiększony.
Był wielokrotnie remontowany, m.in. w 1. 1971-73, 1974-79, Od 2001 r. trwają permanentne prace remontowe.

Wieloskrzydłowy, 3-kond., z wewnętrznym dziedzińcem. niegdyś arkadowym, nakryty mansardowymi dachami. Na osi elewacji frontowej skromny portal kolumnowy podtrzymujący balkon na 1 p. Wejście na balkon prowadzi przed podwójny portefenetre pod nadprożem ozdobionym herbami i fantazyjnym nadokiennikiem. Całość akcentuje facjata w dachu pod trójkątnym tympanonem. Obok wyrasta z dachu asymetrycznie ustawiona 8-boczna wieżyczka. Okna w opaskach. Elewacje dzielone lizenami, część boniowana.
Wewnatrz część pomieszczeń zachowała sklepienia, nieliczne stropy, w tym kasetonowy, a owalna sala balowa kopułę i pozostałości dawnego wystroju, m.in. malowane plafony, kominki, portale itp.

Obok pałacu stoi 2-skrzydłowa oficyna mieszkalno-gospodarcza z XVIII w., obecnie odremontowana. Nakryta dachem mansardowym, elewacje dzielone lizenami, okna w opaskach. W części gospod. od strony podwórza podcień w przyziemiu. Pałac otacza park krajobrazowy z XVIII w., zmieniony w XIX w.