[Kronika Dolnośląska] lipiec 2017r.
6 lipca
Dziewięć wozów strażackich walczy w Jeleniej Górze pożarem poddasza przy ulicy Matejki w Jeleniej Górze. Nikt nie odniósł obrażeń.

7 lipca
Minęły dwa lata od rozpoczęcia wspólnej działalności Muzeum Narodowego we Wrocławiu i sztandarowego zabytku Wałbrzycha. W ramach umowy, z muzeum do Książa trafiły obrazy, które niegdyś zdobiły ściany książęcych komnat.

8 lipca
Po trzech tygodniach zakończyły się badania na słynnym 65 kilometrze w Wałbrzychu.

9 lipca
Linowy most pieszy w Zagórzu Śląskim zostanie rozebrany. Powstanie nowoczesna kładka.

10 lipca
W 20. rocznicę powodzi tysiąclecia powiat kłodzki rozbudowuje infrastrukturę przeciwpowodziową. Zaplanowano budowę 29 zbiorników, które w razie potrzeby zgromadzą nadmiar wody chroniąc region przed zalaniem.

11 lipca
20 lat od debiutu „Polskiej Miedzi” na Giełdzie Papierów Wartościowych. Za jedną akcję na koniec sesji trzeba było wówczas zapłacić 23 złote i 50 groszy. Kto kupił i nie sprzedał, może mówić o sporym zysku. Największą szansę na imponujący zarobek mieli pracownicy lubińskiego holdingu.

11 lipca
Świdnica. Rozpoczęła się gruntowna konserwacja dwóch cennych rzeźb, stojących na Rynku.
Pierwsza, to Kolumna Świętej Trójcy, kolejna – rzeźba świętego Floriana. Obydwa obiekty są już bardzo zdegradowane, zwłaszcza, że oprócz kamienia, zawierają podatne na korozję elementy metalowe.

11 lipca
Na zlecenie prokuratury przeprowadzono dziś rano ekshumację zwłok piętnastoletniej Małgosi. W noc sylwestrową 1996/97 dziewczynka została najpierw brutalnie zgwałcona a następnie zabita.

11 lipca
W Lubawce trwa budowa wieży sędziowskiej na skoczni narciarskiej Krucza Skała, najstarszej skoczni normalnej (HS 94) w Polsce, wybudowanej w 1924 roku. Poprzednią, drewnianą wieżę trzeba było zburzyć z powodu jej złego stanu technicznego.

13 lipca
Spłonęły magazyny i warsztaty w Obornikach Śląskich

14 lipca
Przekwitła po 6-metrowa agawa w Palmiarni w Wałbrzychu.

14 lipca
otwarto kolejne zmodernizowane odcinki drogi S8. W okolicach Kryniczna skończą się gigantyczne korki ciągnące się od podwrocławskich Psar aż do świateł w Krynicznie.

15 lipca
Dwie osoby zostały poszkodowane po wybuchu kotła grzewczego przy ulicy Okrężnej w Świdnicy.

15 lipca
W lasach niedaleko Milicza, przyrodnicy starają się przywrócić przyrodzie zaginiony gatunek sokoła wędrownego. Właśnie zbudowano kilka nowych, sztucznych gniazd dla ptaków, które do tej pory żyły w niewoli.

15 lipca
Grupa eksploratorów związanych z miesięcznikiem Odkrywca podjęła próbę znalezienia legendarnej Szczeliny jeleniogórskiej, schowka ze skarbami pozostawionego przez uciekające wojska niemieckie pod koniec II wojny światowej. To z tej skrytki na rynek wypłynęły warte miliony złotych trzy wykonane dla cara Rosji Jaja Faberge.

17 lipca
Zaczęła się przebudowa najstarszej kolei linowej w regionie: wyciągu Zbyszek na Kopę w Karkonoszach.

18 lipca
Pociąg z Wrocławia do Berlina w 3,5 godziny. Wynik podobny osiągnięto … 70 lat temu.

19 lipca
W Rzeczce koło Walimia znaleziono dokumenty, które były ukryte w schowku pod podłogą. Są to książeczki bankowe, książeczki depozytowe, paszporty wydane przed 1945r.

19 lipca
Na Dolnym Śląsku rozpoczęły się zdjęcia do filmu „Wilkołak”. To druga produkcja wrocławianina Adriana Panka. Zdjęcia rozpoczęły się w Radkowskich Skałach.

21 lipca
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisała umowę wartą prawie 190 mln zł na modernizację 40 km linii Legnica – Rudna Gwizdanów. Odnowionych będzie 9 stacji i przystanków. Dodatkowy przystanek powstanie w Lubinie.

23 lipca
Kolejny dzień protestów przeciwko zmianom w organizacji polskiego wymiaru sprawiedliwości. Wieczorem po legnickim rynku przeszedł „Marsz wolnych Polaków”.

23 lipca
Gmina Stare Bogaczowice nawiązała współpracę z nadleśnictwem i wspólnie zadbają o poprawę dostępności do zamku Cisy. Zostanie doprowadzona droga asfaltowa. Zakończenie prac 31 października.

23 lipca
Ruszyła rewitalizacja linii kolejowej nr 285 łączącej Jedlinę Zdrój ze Świdnicą Kraszowice. Planowane zakończenie rok 2020.

26 lipca
KGHM złożyła wniosek do Ministerstwa Środowiska o rozszerzenie koncesji na poszukiwania, która obejmuje m.in. rejon Bolesławca. Ministerstwo wydało już pozytywną opinię w tej sprawie i zwróciło się do samorządów z informacją, że mogą zapoznać się z dokumentacją i składać do niej wnioski.

27 lipca
Podpisano umowę, na podstawie której polska spółka Ursus Bus z Lublina jeszcze w tym roku dostarczy Gminie Środa Śląska 3 autobusy klasy midi o napędzie elektrycznym o wartości blisko 6,5 mln zł.

28 lipca
Zakończyła się renowacja zabytkowej papierni – Muzeum Papiernictwa. To jeden z najważniejszych projektów inwestycyjnych w Dusznikach-Zdroju w ostatnich latach. Renowacja kosztowała ponad 10 milionów złotych.