Wysoki Kamień

NE: 50.478813, 16.762100, ZOBACZ NA MAPIE
332.45 – Góry Bardzkie

Wysoki Kamień – góra (szczyt: 581 m. n.p.m., w Górach Bardzkich (332.45), na Grzbiecie Wschodnim, obmywana potokami Stępa (inna nazwa Jasionowiec) od północy i Laskówka od południa.

Inne nazwy: niem. Der Hohe Stein

Na szczycie znajduje się odkryty głaz z piaskowce szarogłazowego.

Ciekawostki

Z górą wiążą się legendy, w których dominuje informacja, iż jest ona nawiedzona. Przytacza je praca Bogusława Romaszewskiego, Ewy Pazdioary i Tomasza Karamona „Legendy i opowieści ząbkowickie” (Ząbkowice, tom II, 2004).
Przekazywane są informacje, iż w trakcie drugiej wojny światowej w tej części gór stacjonowały szwedzkie oddziały SS. Skandynawowie odprawiali tu tajemnicze rytuały z użyciem run. Żadne dokumenty historyczne nie potwierdziły obecności skandynawskich esesmanów, którzy podczas działań wojennych operowali na Pomorzu, a później skierowani byli do obrony Berlina.

Istnieje też przekaz iż 16.07.1966r. na górę wybrało się czterech chłopców, aby wyprawiać obrzędy spirytystyczne. Z wyprawy do wsi Lasówka nad ranem wróciło dwóch, pozostali – mimo poszukiwań – nie zostali odnalezieni. Ocalała dwójka opowiadała, iż po odprawieniu rytuałów coś zgasiło im ognisko i biegało wokół nich. Później wspominali , iż dręczą ich koszmary:  śni im się tajemniczy demon o imieniu Aargaroth. Miał on patrzeć, jak chłopcy umierają. Osiem dni po seansie bez śladu zniknął pierwszy z ocalałych chłopców, a dziesięć dni później drugi. Żadne milicyjne i policyjne archiwum nie potwierdza tego zdarzenia.

Po wypadkach z chłopcami w okolicach góry zaginęło jednak bez śladu ośmiu leśników.

 

Na głazie wyryty jest napis w błędniej niemieckiej składni: Hier träumen eins zwei Glückliche MF
ZOBACZ NA MAPIE